Η Γουέστ Χαμ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αξιόμαχη Τζίλιχαμ αλλά κατάφερε να την λυγίσει, σκοράροντας δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας (0-2).

Τα… χρειάστηκε η Γουέστ Χαμ!

Παρότι αγωνίστηκαν με φουλ βασικούς και είχαν απέναντί τους μια ομάδας της League 1, δηλαδή της τρίτης τη τάξει κατηγορίας, τα «σφυριά» κατάφεραν να λυγίσουν την Τζίλιχαμ (0-2) και να προκριθούν στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Μπορεί η Γουέστ Χαμ να είχε την κατοχή και ουσιαστικά τον έλεγχο αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Τζίλιχαμ. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους έπαιζαν σφιχτά και προσπαθούσαν να χτυπήσουν είτε στην κόντρα-επίθεση είτε μέσω στατικών φάσεων, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ και ορισμένα φάουλ κοντά στην περιοχή. Τα λεπτά περνούσαν αλλά τίποτα δεν άλλαζε, ο Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε στο ματς τους Ζαμπαλέτα και Φορνάλ και οι δύο έμελε να κρίνουν την αναμέτρηση.

Με το πρώτο γκολ τού Αργεντινού (στο 74’) με τη φανέλα της Γουέστ Χαμ, τα «σφυριά» πήραν κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων. Και σε μια αντεπίθεση στα… χασομέρια (90’+4’), ο Φορνάλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.