Μπορεί η Αντβέρπ να προηγήθηκε, η Πόρτο όμως όχι μόνο είχε απάντηση, κέρδισε εμφατικά στο Βέλγιο με 1-4, για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League.

Η Άντβερπ προηγήθηκε στο Βέλγιο, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην 3η αγωνιστική του Champions League. Η Πόρτο γύρισε τούμπα το ματς και πέτυχε την απόλυτη ανατροπή, κι επικρατώντας 4-1 έφυγε με το διπλό και πήρε το προβάδισμα της 2ης θέσης στον 8ο όμιλο με έξι βαθμούς. Πρώτη στο γκρουπ είναι η Μπαρτσελόνα με εννέα βαθμούς, ενώ χωρίς βαθμούς παρέμειναν οι Βέλγοι.

Στο 27ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ωραίο πλασέ του Γιουσούφ, που νίκησε τον Κόστα για το 1-0. Ο Βαρέλα δεν απομάκρυνε καλά, ο Μπαλίκουισα μοίρασε στον Γιάνσεν, εκείνος έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να στρώνεται ιδανικά στον Γιουσούφ.

Ο Εβανίλσον, που μπήκε αλλαγή στο 44′, σκόραρε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ισοφαρίζοντας για τους “δράκους” σε 1-1. Σε λιγότερο από 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς, με τον Εουστάκιο να δίνει το προβάδισμα στην Πόρτο στο 54ο λεπτό.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Εβανίλσον, πέτυχε ακόμα δύο γκολ στο 69′ και το 84′, πανηγυρίζοντας χατ-τρικ και γράφοντας το τελικό 1-4 για την Πόρτο.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Μπατέιγ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Ντε Λατ (60′ Βάινταλ), Βερμέρεν, Εκέλενκαμπ, Γιουσούφ, Μούγια (78′ Ετζούκε), Γιάνσεν (77′ Ιλενικενά), Μπαλίκουισα (77′ Βαλένσια).

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μάριο, Πέπε, Κάρμο, Γουέντελ (44′ Εβανίλσον), Φράνκο (66′ Σάντσες), Εουστάκιο (82′ Γκρούγιτς), Βαρέλα (82′ Γκονθάλεθ), Γκαλένο, Ακίνο (82′ Κονσεϊσάο), Ταρεμί.