Ο Μαχητής, Σεμπαστιάν Αλέ, σημείωσε 2 τέρματα και έδωσε μια εξαιρετικά σημαντική νίκη στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία είναι 90 λεπτά μακριά απ τον τίτλο της Bundesliga.

Αυτή τη φορά δεν έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Δεν πέταξε στα σκουπίδια ένα ακόμα από τα φετινά δώρα που της έκανε η Μπάγερν Μονάχου. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και πλέον απέχει μόλις 90 λεπτά από την επιστροφή στην κορυφή της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο άνθρωπος που δοκιμάστηκε περισσότερο από κάθε άλλον. Εδώ, ο Σεμπαστιάν Αλέ νίκησε τον καρκίνο, δεν θα έβγαινε μπροστάρης σε αυτή την μάχη;

Απέναντι σε μία αδιάφορη Άουγκσμπουργκ, η παράσταση ήταν για έναν ρόλο. Οι Βεστφαλοί τελείωσαν το ματς με 29 τελικές, ωστόσο για μία ώρα καθόταν σε αναμμένα κάρβουνα.

Η αποβολή του Ουντουοχκάι (38’) άλλαξε τις ισορροπίες, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι το 59ο λεπτό μέχρι να γίνει το 0-1 με τον Αλέ και να έρθει η τεράστια αποσυμπίεση.

Ο Γάλλος βρήκε και δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος 0-2 (84’), ο Μπραντ έκανε στις καθυστερήσεις το 0-3 και πλέον η Μπορούσια Ντόρτμουντ θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική στην εντός έδρας αναμέτρηση με την αδιάφορη Μάιντς για να σπάσει την 10ετή ηγεμονία της Μπάγερν Μονάχου και να κατακτήσει τον φετινό τίτλο.