Η Αταλάντα, αν και βρέθηκε να χάνει, διέλυσε με 5-2 την Σπέτσια στο Μπέργκαμο και παρέμεινε σταθερά στην τετράδα.

Με νίκη πήγε στη διακοπή η Αταλάντα, με νίκη επέστρεψε. Η ομάδα του Τζανπιέρο Γκασπερίνι με αγώνα περισσότερο πέρασε στο +3 από την Ιντερ και την 3η θέση του Campionato – όπως και στο -5 από τις πρωτοπόρους Μίλαν, Νάπολι.

Οι Μπεργκαμάσκι βρέθηκαν να χάνουν στο 11’ από το βολέ του Ενζολά σε μια φάση που η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι, όμως το 0-1 δεν έμεινε για πολύ. Στο 18’ από κοντά ο Πάσαλιτς ισοφάρισε και στο 38’ ο Ζαπάτα με τη 2η εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 2-1. Η ομάδα του Τιάγκο Μότα δεν μπόρεσε να συνέλθει και πριν το ημίχρονο ο Πάσαλιτς με τελειώμα μέσα από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-1.

Στην επανάληψη, η La Dea πέτυχε ακόμα δύο γκολ. Στο 83’ ο Μουριέλ έγραψε το 4-1’ και στο 89’ ο Μαλινόβσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Το μόνο που κατάφερε η Σπέτσια ήταν να μειώσει στο 91’ με το δεύτερο γκολ του Ενζολά για το τελικό 5-2.