Ο Άρης ήταν σε πολύ κακό βράδυ αμυντικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μόλντε και τον “διέλυσε” με 3-0 και πλέον βάζει πολύ δύσκολα στην ελληνική ομάδα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πλήρωσε ακριβά τις αμυντικές της αδυναμίες και τις απροσεξίες που προήλθαν από έλλειψη συγκέντρωσης από τους αμυντικούς που αγωνίστηκαν.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη πατούσαν πολύ καλύτερα σε σχέση με τους αντιπάλους τους στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να απειλήσουν για πρώτη φορά με τον σουτ του Σάσα έξω από την περιοχή, όμως την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω. Οι Νορβηγοί δεν δημιουργούσαν προβλήματα στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα με τον Κουέστα να μην έχει χρειαστεί να συμμετάσχει σε καμία φάση. Η συγκέντρωση των φιλοξενούμενων πήγε περίπατο και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, αρχικά στο 32′ έκαναν το 1-0 με το πλασέ του Έικρεμ να μην αφήνει περιθώρια στον Κουέστα να αντιδράσει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Κουέστα πάσαρε λάθος και μετά από μία αναστάτωση στα “κίτρινόμαυρα” καρέ ο Χέσταντ έγινε αποδέκτης της μπάλας και προ κενής εστίας σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το σουτ του Ντιγκινί με το αριστερό, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κράνινξ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε μουδιασμένα για την ελληνική ομάδα και ο Ομοϊγουάνφο έφτασε κοντά στο 3-0, όμως ο Σούντγκρεν έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Λίγα λεπτά αργότερα τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Τζέιμς, που έφευγε μόνος του στο τετ-α-τετ και αποβλήθηκε σωστά από τον διαιτητή. Ο Άρης κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά και οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο 3-0, ο Έλινγκσεν με ωραίο σουτ στην κίνηση μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας έγραψε το τελικό σκορ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και πλέον οι παίκτες του Παντελίδη θα πρέπει να κάνουν υπεράνθρωπη προσπάθεια για να ανατρέψουν το σκορ.

ΜΟΛΝΤΕ: Κράνινξ, Μπγιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Έικρεμ, Τζέιμς, Χουσάιν (72’ Έλιγκσεν), Άουρσνες, Χάραλντσέιντ, Χέσταντ (90+2 Μόστρεμ), Χάουγκεν, Ομοϊουάνφο (85’ Κνούτζον).
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68’ Δεληζήσης), Ματίγια, Σάσα, Τόνσο (74’ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Ιντέγε (80’ Ιντέγε).