Η Λίβερπουλ κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση της μαχητικής ουραγού Φούλαμ, στο Άνφιλντ, επικρατώντας με 2-0, χάρη στα τέρματα του Μο Σαλάχ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και του Σακίρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Κλοπ έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και λίγο έλειψε να την πληρώσουν, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι στην κεφαλιά του Μίτροβιτς (λανθασμένη απόφαση) και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σαλάχ έφυγε σφαίρα στην αντεπίθεση, ανοίγοντας το σκορ με ωραίο πλασέ.

Ωραίο ήταν και το άμεσο τελείωμα του Σακίρι στο δεύτερο μέρος, με το οποίο η Λίβερπουλ κλείδωσε τη νίκη, πατώντας ξανά την κορυφή της Premier League και… περιμένοντας δώρο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία αντιμετωπίζει τη Σίτι στις 18:30.

Την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές, η Λίβερπουλ είναι πρώτη με 30 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Σίτι (29) και τρεις από την Τσέλσι (27, με έναν αγώνα λιγότερο) και την Τότεναμ.