Με μια επική ανατροπή ο Ιωνικός, που με δύο γκολ στο 87′ και το 90′ επικράτησε με 3-2 του Διαγόρα, διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Συγκάτοικος του τα Τρίκαλα που συνέχισαν την αήττητη πορεία τους με νίκη και επί του Αιγάλεω με 2-1.

Ιωνικός – Διαγόρας

Τι κι αν μέχρι το 86′ ο Ιωνικός έχανε στη Νίκαια από τον Διαγόρα με 2-1 και… ετοιμαζόταν για την πρώτη του ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες; Οι Νικαιώτες βρήκαν τα ψυχικά και πνευματικά αποθέματα για να πανηγυρίσουν μια επική ανατροπή με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο. Αφού είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 το γκολ του Γλύνου από το 16′ με τον Σμυρλή στο 51′, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν άμεσα την ψυχρολουσία καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρμπαρούσης έδωσε ξανά προβάδισμα στους Ροδίτες. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι επιφύλασσαν το καλύτερο για το τέλος, με τον Βλαχομήτρο να ισοφαρίζει πρώτα σε 2-2 στο 87′ και με την συμπλήρωση των 90΄ο Κρητικός να «λυτρώνει» τον Ιωνικό και να τον διατηρεί στην κορυφή της Football League με 16 βαθμούς και σερί τεσσάρων νικών.

Τρίκαλα – Αιγάλεω

Με το σενάριο του ματς να αρχίζει ουσιαστικά από το… 1-0, τα Τρίκαλα έφτασαν σε μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμειναν αήττητοι από την έναρξη της σεζόν, όντας συγκάτοικοι του Ιωνικού στην πρώτη θέση. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 του Αιγάλεω, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λώττα και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 57′ χάρη σε ακόμη ένα τέρμα του Σταματή φέτος. Το μόνο που κατάφερε το «Σίτι» ήταν να μειώσει στο 88′ με τον Ροτζέριο Μαρτίνς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτραπεί η κάθοδος στις θέσεις της επικίνδυνης ζώνης, με 8 βαθμούς και τρεις διαδοχικές ήττες.

Καβάλα – Καλαμάτα

Σε απόσταση βολής από την πρωτιά διατηρήθηκε η Καβάλα, η οποία πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή κόντρα στην Καλαμάτα. Παρά το γεγονός ότι έπαιζε από το 41′ με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Παπαστεριανός, οι «αργοναύτες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν το 0-1 της «Μαύρης Θύελλας» με τον Αλεξόπουλο από το 22′ χάρη σε γκολ του Παπαδόπουλου στο 80′ και δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′, ο Μαρκόπουλος χρίστηκε ήρωας πετυχαίνοντας το γκολ της ζωής του, ένα καταπληκτικό ψαλιδάκι στην κίνηση που άφησε άναυδο τον αντίπαλο γκολκίπερ και έδωσε έτσι το τεράστιο τρίποντο στην ομάδα του που έφτασε τους 14 βαθμούς και βρίσκεται 3η. Ολικό μπλακ-άουτ πλέον για την Καλαμάτα που μένει σκιά του εξαιρετικού αρχικού της εαυτού και έχει κολλήσει στους 10 βαθμούς, λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη,

Ένωση Ασπροπύργου – ΟΦ Ιεράπετρας

Επιβλητική επικράτηση που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού σημείωσε ο Ασπρόπυργος, επικρατώντας εντός έδρας του ΟΦ Ιεράπετρας με 3-0. Χάρη σε γκολ των Γιόνε στο 15′ και Σρέτσκοβιτς στο 28′ η Ένωση καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες από το πρώτο κιόλας μισάωρο την υπόθεση νίκης ενώ το τελειωτικό χτύπημα έδωσε ο Ζγκούρι στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Έφτασε τους 10 βαθμούς η γηπεδούχος, στους 14 παρέμεινε αντίθετα ο ΟΦΙ που έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης.

Ιάλυσος – ΠΟ Τριγλίας

Σε ένα ματς με δύο αποβολές, ο ΠΟ Τρίγλιας απέδρασε με πολύτιμο διπλό από την έδρα του Ιάλυσου στη Ρόδο με 2-1 και… ανέπνευσε, βγαίνοντας για πρώτη φορά από την έναρξη της σεζόν εκτός επικίνδυνης ζώνης. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4′ με σκόρερ τον Αυγενίκου, ωστόσο χάρη στα τέρματα του Παπαδημητρίου στο 45+1′ και του Λεμονή στο 58′ η ομάδα της Χαλκιδικής γύρισε την κατάσταση και το ματς και κράτησε το τρίποντο ως το τέλος, συνεπικουρούμενη και από την αποβολή του σκόρερ Αυγενίκου από το 81′, την οποία… ανταπέδωσε η Τρίγλια με τον Πότσι να δέχεται επίσης την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στους 9 βαθμούς πλέον οι φιλοξενούμενοι, ουραγός η γηπεδούχος με μόλις πέντε βαθμούς μετά από οκτώ αγωνιστικές.