Αίγυπτος και Ουρουγουάη αναμετρήθηκαν στο εναρκτήριό τους παιχνίδι για το φετινό Μουντιάλ. Οι Αφρικανοί αγωνίστηκαν χωρίς το μεγάλο τους αστέρι, Μοχάμεντ Σαλάχ, αλλά με τον Αμρ Ουάρντα στην βασική τους ενδεκάδα. Από την άλλη πλευρά, οι Λατινοαμερικάνοι είχαν όλα τους τα αστέρια στη διάθεσή τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παιχνίδι κέντρου, με την Ουρουγουάη να μην μπορεί να βρει χώρους. Ωστόσο, στο 25΄η «Σελέστε» είχε την μεγάλη της στιγμής, αφού ο Σουάρεζ δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Ουρουγουάη έγινε πιο επιθετική. Ωστόσο, η Αίγυπτος με τρομερή προσήλωση στο πλάνο της δεν άφηνε κενούς χώρους και πάλι. Στο 73΄, ο Λουίς Σουάρεζ που ήταν εκτός παιχνιδιού, σπατάλησε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα, βρέθηκε απέναντι στον Αιγύπτιο τερματοφύλακα αλλά προσπάθησε να τον περάσει και έχασε την ευκαιρία.

Στο 87΄ο Καβάνι εκτέλεσε ένα πολύ όμορφο φάουλ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του εξαιρετικού γκολκίπερ της Αιγύπτου, Ελ Σενάουι. Στην επαναφορά ο Γκοντίν δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα η Ουρουγουάη τα κατάφερε! Ο Σάντσες από δεξιά εκτέλεσε ένα φάουλ, ο  Χοσέ Μαρία Χιμένες πάνω από όλους με άπιαστη κεφαλιά σκόραρε στην αριστερή γωνία γράφοντας το τελικό 0-1!