Την “παράδοση” που τον θέλει να φεύγει νικητή από την έδρα του, όποτε βρίσκει αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, συνέχισε ο Παναθηναϊκός (2-1)

Υπό το “βλέμμα του “Ζορμπά”” λοιπόν, “τριφύλλι” και “Άγιαξ της Ηπείρου” διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Super League. Κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ -για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα-, επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα πετυχαίνοντας το απόλυτο (πέμπτη σερί νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια). Χατζηγιοβάνης (43′) και Μακέντα (59′) τα γκολ για τους γηπεδούχους, Κρίζμαν (23′) για τους φιλοξενούμενους.

Με μικρές αλλαγές αλλά διατηρώντας το ίδιο σχήμα (4-2-3-1) της προηγούμενης αναμέτρησης με τον Λεβαδειακό, παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τους “πράσινους”. Διούδης, Μαυρομάτης, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης, Χατζηγιοβάνης και Μακέντα οι επιλογές του 48χρονου τεχνικού του Παναθηναϊκού, με τον Ιταλό να βρίσκεται για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα.

Απ’ τη μεριά του, ο Γιάννης Πετράκης σε ένα 3-5-2, επέλεξε τους Βελλίδη, Μπουκουβάλα, Λίλα, Μιχαήλ, Τζημόπουλο, Κριζμάν, Τσικάρσκι, Μπαπτίστ, Βιδάλ, Σκόνδρα και Νικολιά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει την πρώτη του “απόπειρα” στα καρέ του Βελλίδη μόλις στο 4ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Κουρμπέλη και τη μπάλα να περνά πάνω από την αντίπαλη εστία. Μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Ινσούα από τα 30 μέτρα (9′) για το “τριφύλλι” που συμπλήρωσε το πρώτο τέταρτο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι. Στο 16′ άλλη μια νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους αυτή τη φορά με τον Δώνη. Ο Χατζηθεοδωρίδης έβγαλε τη σέντρα, όμως ο 23χρονος μέσος του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε με πλασέ να ανοίξει το σκορ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν στον ίδιο ρυθμό, με τους “πράσινους” στην κατοχή και τους φιλοξενούμενους στην οργάνωση της  άμυνάς και στο να κλείνουν τους χώρους στην ομάδα του Γιώργου Δώνη. Ήταν το 23′ όμως, όταν ο Κριζμάν εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της “πράσινης” άμυνας, έκανε το πλασέ και άνοιξε το σκορ. Απάντηση στο 34′ από τον Παναθηναϊκό και τον Κουρμπέλη. Ο αρχηγός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αθανάσιος Τζήλος ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ πάνω στον Βελλίδη. Δέκα λεπτά αργότερα (43′), ο Χατζηγιοβάνης με μια εξαιρετική κεφαλιά-ψαράκι από σέντρα του Κουλιμπαλί, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Η πίεση που δέχτηκε η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, αποτυπώνεται και στα στατιστικά του πρώτου μέρους. Χαρακτηριστικός είναι ο αριθμός των 12 τελικών (οκτώ εξ αυτών στην εστία) έναντι της μίας του ΠΑΣ (το γκολ). Όσο για την κατοχή; 73% – 27% υπέρ των «πρασίνων».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς. Στο 50′ ο Σκόνδρας για τον ΠΑΣ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιδάλ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης ήταν εκεί για να αποκρούσει. Δεν πέρασαν αρκετά λεπτά (59′) και ο Παναθηναϊκός που είχε μπει φορτσάτος διπλασίασε το σκορ. Μετά από σέντρα του Κουλιμπαλί, ο Μακέντα έκανε το σουτ, σκόραρε και πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την πράσινη φανέλα, γράφοντας συγχρόνως το 2-1 για την ομάδα του. Στο 69′ ακυρώθηκε γκολ του Κουρμπέλη, αφού θεωρήθηκε ότι χρησιμοποίησε το χέρι του. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε υπό καταρρακτώδη βροχή και με τις δυο ομάδες να προσπαθούν από μεριάς τους για ένα ακόμη γκολ. Στο 79′ ένα δυνατό σουτ από τον Μπουκουβάλα βγήκε άουτ. H ομάδα του Γιάννη Πετράκη, προσπάθησε και πήρε περισσότερα επιθετικά ρίσκα επιδιώκοντας το 2-2. Αυτό ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού οι “πράσινοι” ήταν πάντα εκεί για να “κάνουν παιχνίδι”. Η αναμέτρηση τελείωσε με σουτ του Στέφανου Αθανασιάδη και τον Παναθηναϊκό να παίρνει άλλους τρεις βαθμούς.

Σημειώνεται ότι άλλες 26 φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωπες στην Αθήνα, οι δύο αυτές ομάδες, με το “τριφύλλι” να μετρά 21 νίκες, 3 έχουν οι Γιαννιώτες ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Με τη νίκη τους αυτή, οι «πράσινοι» βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην 4η θέση του πρωταθλήματος, με 9 βαθμούς (λόγω του -6). Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στου 6 βαθμούς και στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την επόμενη, 6η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενηθεί στην Τρίπολη από τον Αστέρα (6/10, 20:30) και ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (7/10, 19:00).

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Μαυρομάτης, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κριζμάν, Τσικάρσκι, Μπαπτίστ, Βιδάλ, Σκόνδρας, Νικολιάς.