Με τριάρα καθάρισε η Γαλατασαράι την Λοκομοτίβ Μόσχας (3-0) στην Κωνσταντινούπολη. Σάλκε και Πόρτο πέτυχαν από ένα γκολ (1-1) δίνοντας τη χαρά στους Τούρκους να φιγουράρουν στην κορυφή του 4ου γκρουπ.

Γαλατασαράι – Λοκομοτίβ Μόσχας (3-0)

Μέσα στο εξαιρετικό κλίμα του “Turk Telecom Arena” η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ξεκίνησε δυναμικά. Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα ο Ροντρίγκες (9′) με σουτ άνοιξε το σκορ. Οι Ρώσοι χρειάστηκαν χρόνο για να βρουν τα πατήματά τους, να αρχίζουν να πιέζουν και να ψάχνουν το κάτι παραπάνω για την ισοφάριση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στον ίδιο ρυθμό.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο. Στο 67′ ο Ντερντίγιοκ με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 ολοκληρώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Από το σημείο αυτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Παρά το γεγονός αυτό και ενώ από το 87′ ήταν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Ντιαγέ) οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους. Σκόρερ; Ο Ινάν στο 94′ που ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Γαλατασαράι (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Αζίζ, Ναγκατόμο, Λίνες, Ντονκ, Φερνάντο, Μπελχαντά, Ντιαγέ, Ροντρίγκες, Ακμπάμπα, Ντερντίγιοκ

Λοκομοτίβ Μόσχας (Γιούρι Σεμίν): Γκιγιέρμε, Τσόρλουκα, Χέβεντες, Κβερκβίλια, Ιντόβου, Φαρφάν, Φερνάντες, Ντενίσοβ, Ιγκνατίεβ, Κριχόβιακ, Μίραντσουκ

Σάλκε-Πόρτο 1-1

Οι “δράκοι” μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι, πίεσαν και βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-1 όταν ο Τέγες  στο 13′ εκτέλεσε πέναλτι με τον Φέρμαν όμως να το αποκρούει.  Σιγά σιγά, οι Γερμανοί ξύπνησαν αρχίζοντας να πιέζουν και ισορροπώντας το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να ισοφαρίσουν.

Ο ρυθμός αυτός δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να απειλήσει. Ώσπου στο 64′ ο Εμπολό μετά από πάσα του ΜακΚένι έκανε το 1-0. Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τους φιλοξενούμενους. Στο 75′ ο Οταβίνιο από τα 11 μέτρα εκτέλεσε το πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, Νάσταζιτς, Ουτ, ΜακΚένι, Σέρνταρ, Μπενταλέμπ, Καλιγκιούρι, Σανέ, Σεπφ, Εμπολό, Νάλντο

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Μιλιτάο, Μάξι Περέιρα, Τέγες, Μαρέγκα, Μπραϊμι, Ερέρα, Ντανίλο, Οτάβιο, Φελίπε, Αμπουμπακάρ