Με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα της Βιγιαρεάλ στο «Καμπ Νου» και συνεχίζει την… καταδίωξη της Ρεάλ. Δύο γκολ ο Λεβαντόφσκι.

Στο κατόπι της Ρεάλ παραμένει η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» με ένα ξέσπασμα οκτώ λεπτών επιβλήθηκε 3-0 της Βιγιαρεάλ στο «Καμπ Νου» για την 10η αγωνιστική και διατηρείται στο -3 από την πρωτοπόρο. Δύο υπέροχα γκολ σημείωσε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που έφτασε τα 16 σε 14 εμφανίσεις φέτος (11 σε 10 ματς στη LaLiga).

Η ομάδα του Τσάβι ζορίστηκε στο πρώτο ημίωρο, αλλά ένα καταιγιστικό διάστημα αρκούσε για να «καθαρίσει» το ματς. Σε αυτό, φυσικά, βοήθησε η τεράστια κλάση του Λεβαντόφσκι, που στο 31’ με τρομερή προσποίηση άδειασε τερματοφύλακα και αμυντικούς ανοίγοντας το σκορ και στο 35’ με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής διπλασίασε τα γκολ. Στο 38’ ο Φάτι έγραψε το 3-0 με… περιπετειώδη προβολή που δεν βρήκε στόχο και τακουνάκι από την τελική γραμμή.