Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδωσε μία εξαιρετική παράσταση, κόντρα στη Φενερμπαχτσέ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν των Τούρκων με σκορ 88-70, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Μάικ Τζέιμς (31π.) και Γιάνις Στρέλνιεκς (23π.). Η αρκούδα ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Φενέρ τα περίμενε όλα από τους Σλούκα (20π.) και Γουίλιαμς (19π.)

Όμορφο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Ο Ιτούδης στηρίχτηκε σε μεγάλο βαθμό στον Νταρουν Χίλιαρντ επιθετικά, ενώ βρήκε πολλές λύσεις αμυντικά από τον μετρ του είδους Κάιλ Χάινς. Ο Ομπράντοβιτς είδε τον Κώστα Σλούκα να είναι παραγωγικός μετά από πολύ καιρό, όμως δεν είχε βοήθειες τουλάχιστον στην αρχή του ματς. Το 21-17 δεν ήταν κακό σκορ για τη Φενέρ, που πάλευε το παιχνίδι.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία από τα ίδια. Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε ν’αποσπαστεί, όμως οι Τούρκοι πότε με τον Βέσελι και πότε με τον Ντίξον, ήταν κοντά της. Γενικότερα η λειτουργία της Φενέρ ήταν ελαφρώς προβληματική, όμως η μέτρια επιθετική συγκομιδή της “αρκούδας”, της έδινε το δικαίωμα να ονειρεύεται το διπλό.

Εκεί που έγινε η διαφορά ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς θυμήθηκε πόσο σπουδαίος σκόρερ είναι και με 15 πόντους, έδωσε στην ΤΣΣΚΑ το δικαίωμα ν’ανασάνει από την μεγάλη της αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν κανένα αντίδοτο στον Λετονό γκαρντ κι έτσι το 64-49 ύστερα από 30 λεπτά, έδινε ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Στην τελευταία περίοδο η Φενερ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως στα μετόπισθεν είχε δυσεπίλυτο πρόβλημα. Η περιφέρεια είναι η μεγάλη αδυναμία των Τούρκων κι αυτή συνεχίζει να υφίσταται. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε πάρτυ, το ίδιο και ο Κουφός στη ρακέτα και το 77-59, ουσιαστικά είχε τελειώσει την υπόθεση-νικητή. Το 88-70 ήταν το τελικό σκορ με την ΤΣΣΚΑ να δείχνει πως ξεπέρασε την ήττα-σοκ από την Βιλερμπάν την περασμένη βδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 64-49, 88-70