Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε και τον Κάσπερ Ρουντ, με 2-0 και προχώρησε στον τελικό του Ντουμπάι.

Εξαιρετικός για δεύτερη σερί μέρα ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, υπέταξε σε μόλις 67 λεπτά τον 24χρονο Νορβηγό (Νο.3) με 6-2, 6-2 και θα διεκδικήσει τον τίτλο στα Εμιράτα για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Ο αντίπαλός του θα προκύψει από το ματς ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Αντρέι Ρούμπλεφ (17.00).

Ο Στεφ σημείωσε δύο μπρέικ σε κάθε σετ και έφτασε σε μια ανέλπιστα εύκολη επικράτηση, όντας σχεδόν αλάνθαστος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σέρβιρε σούπερ χάνοντας μόνο πέντε πόντους όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του, επέστρεψε φανταστικά με το backhand και, βέβαια, ήταν άκρως επιθετικός βγάζοντας winners από κάθε σημείο του γηπέδου. Το event είναι φιλικό, αλλά σίγουρα αυτός είναι ο Στέφανος που θέλουμε να δούμε τη νέα σεζόν!

Ο 24χρονος τενίστας θα προσπαθήσει αύριο (15.00) να κατακτήσει το τρόπαιο για πρώτη φορά, αφού το 2019 είχε χάσει στον τελικό από τον Ράφα Ναδάλ. Είναι βέβαιο ότι αν φτάσει ως το τέλος, θα πάρει ώθηση εν όψει Αυστραλίας!