Ο Χρήστος Σερέλης στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου bwin τόνισε πως οι παίκτες του έχουν καταλάβει ότι πρέπει να ματώσουν για να προκριθούν.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 89-80 του Περιστερίου bwin και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών. Ο Χρήστος Σερέλης στάθηκε στην βελτίωση της αμυντικής συμπεριφοράς στο δεύτερο μέρος, ενώ υπογράμμισε πως οι παίκτες έχουν καταλάβει ότι πρέπει να ματώσουν για να προκριθούν στον τελικό.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Χρήστος Σερέλης:
“Σήμερα δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι αμυντικά, επιτρέψαμε στο Περιστέρι να σκοράρει 49 πόντους και ήταν σημαντικό το γεγονός ότι βρέθηκαν παιδιά από την μεριά μας σε καλή μέρα επιθετικά και σκοράραμε και εμείς πολλούς πόντους, όχι όμως με την ομαδική λειτουργεία. Άλλαξε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, ήμασταν καλοί στην άμυνα, κάναμε αυτό που είχαμε πει. Δεν δώσαμε τις ευκαιρίες σε παίκτες – κλειδιά του Περιστερίου να σκοράρουν. Στην επίθεση ήμασταν πιο ήρεμοι κυκλοφορούσαμε την μπάλα και καταφέραμε να κάνουμε και αρκετές ασίστ. Η σειρά είναι 2-1 οι παίκτες μας ήδη έχουν καταλάβει από το προηγούμενο παιχνίδι, ότι πρέπει να ματώσουμε και να παίξουμε όπως πρέπει για να κερδίσουμε τα παιχνίδια. Ελπίζω στο επόμενο να είμαστε έτοιμοι να πάμε στην 3η νίκη και να πάμε στον τελικό”.

Για τα πολλά προβλήματα στην άμυνα στο α’ ημίχρονο και για τον Φρανσίσκο: “Σήμερα επειδή ο Φρανσίσκο ξεκίνησε με δύο σουτ τρίποντα, αυτό έκανε τους παίκτες που μαρκάρουν να είναι πιο παθητικοί και του έδωσε το δικαίωμα να βρίσκει στο πρώτο ημίχρονο διαδρόμους, να σκοράρει και να δημιουργεί. Για έναν παίκτη, όσο καλός και αν είναι, όταν τον αφήνεις να έχεις τέτοια απόδοση, είναι σημαντικό ότι σκοράραμε και εμείς 49 πόντους στο α΄’ ημίχρονο. Είπαμε ότι έπρεπε να παίξουμε πιο επιθετικά πάνω του στο δεύτερο ημίχρονο και το καταφέραμε πολύ καλά. Συν ότι όλη η ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη να κλείνει τους διαδρόμους. Φάγαμε δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ανοίξαμε και την διαφορά”.

Για τον μαχητικό Γκουντάιτις και τους λίγους πόντους των υπολοίπων ψηλών: “Ο Γκουντάιτις είναι πάντα μαχητικός, θα μιλήσω για την άμυνα. Είχαμε σοβαρό αμυντικό πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο και προερχόταν από τους εύκολους πόντους του Σιλβίν. Μπέρδεψε την αμυντική μας συμπεριφορά και οι ψηλοί μας παίκτες έμειναν πιο πίσω να προστατέψουν τα ντράιβ και κάποια σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αγραβάνης με τον Παπαγιάννη ήταν μαχητικοί και έπαιξαν ρόλο και αυτοί να δεχθεί η άμυνά μας μόνο δέκα πόντους. Δεν ήταν μόνο τα γκαρντ και οι ψηλοί. Η μαχητικότητα δεν έχει να κάνει με το σκορ, η ομάδα ήθελε να κερδίσει, γιατί μας πλήγωσε η ήττα του Σαββάτου. Αυτό δημιουργεί ένα άγχος, μία πίεση, όταν το θες πολύ και τρως και καλάθια, σε κάνει αν είσαι πιο διστακτικός,. Μιλήσαμε στο ημίχρονο, είπαμε να είμαστε πιο δυνατοί και κάναμε καλή δουλειά”.