Με έναν Φλόριαν Βιρτς που γράφει ιστορία, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έφυγε νικήτρια από την έδρα της Στουτγκάρδης (1-3).

Η ζωή του όλη είναι ρεκόρ. Ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Bundesliga, o νεαρότερος παίκτης στην ιστορία της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του γερμανικού πρωταθλήματος που έφτασε σε διψήφιο αριθμό τερμάτων πριν καν ενηλικιωθεί.

Αν ο Κάι Χάβερτς πωλήθηκε από την Μπάγερ Λεβερκούζεν για 100 εκατομμύρια ευρώ στην Τσέλσι, αυτός αν συνεχίσει έτσι μπορεί να πιάσει ακόμα περισσότερα.

Ο Φλόριαν Βιρτς είναι σε ημιάγρια κατάσταση και το απέδειξε και στην Στουτγκάρδη, όπου με γκολ και ασίστ οδήγησε τις ασπιρίνες σε μεγάλη νίκη με 1-3, που φέρνει την ομάδα του Γκεράρντο Σεοάνε στην τρίτη θέση.

Όπως συνηθίζει φέτος, η Λεβερκούζεν ξεκίνησε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και βρέθηκε να προηγείται από το πρώτο 20λεπτο με 0-2 χάρη σε δύο τέρματα από Άντριχ (2’) και Σικ (19’).

Ωστόσο, η αποβολή του Άντριχ (32’) έδωσε ελπίδες στους Σουηβούς που μείωσαν σε 1-2 πριν βγει το ημίχρονο με τέρμα του Μανγκαλά (38’), σε μία φάση που ξεκίνησε από κεφαλιά του Μαυροπάνου που απέκρουσε ο Χράντετσκι.

Παρά την αριθμητική υπεροχή, η Στουτγκάρδη δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Βιρτς έκανε το τελικό 1-3 στο 70ό λεπτό, φτάνοντας στα 3 γκολ και τις 4 ασίστ, μόλις μετά από 5 αγωνιστικές στην φετινή Bundesliga.