Το πρώτο μπαμ στη φετινή Εuroleague είναι γεγονός. Ο Ερυθρός Αστέρας υπέταξε τη Φενερμπαχτσέ με σκορ 68-56 κι έειξε πως όνο φτωχός συγγενής δεν θα είναι στη διοργάνωση. Κορυφαίοι για το σύνολο του Τόμιτς ήταν οι Λορένζο Μπράουν με 13 πόντους, Στράτος Περπέρογλου με 10 και Τζέιμς Γκιστ με 9. Για τους Τούρκους που έχουν ρεκόρ 0-2, ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 19.

Πολύ δυνατό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Ερυθρός Αστέρας και Φενερμπαχτσέ έδωσαν βάση στις αμυντικές τους δράσεις στην αρχή κι αυτό είχε αντίκτυπο στο θέαμα του αγώνα. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αρκετά διαβασμένος, όμως ήταν φανερό το έλλειμμα ποιότητας στα γκαρντ του. Παρόλα αυτά έκλεισε την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 15-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ντε Κολό και Ντίξον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, όμως όσο ο Ερυθρός Αστέρας κρατούσε χαμηλά το τέμπο του ματς, τόσο θα ήταν μέσα στο παιχνίδι. Οι Σέρβοι ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια κι αυτό τους έδωσε ένα καλό προβαδισμα εφτά πόντων (27-21), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν πραγματικά εξαιρετικός σ’αυτό το διάστημα και ξαναλέμε πως ο ΠΑΟ έκανε λάθος, που τον έδιωξε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-30 με τους Σέρβους να δείχνουν πολύ σκληροί για να πεθάνουν από το πρώτο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν μία από τα ίδια. Πολύ ξύλο, σκοτωμένα σουτ κι αυτό ξεκάθαρα συνέφερε την πιο αδύναμη (θεωρητικά) ομάδα. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε άριστα την αστοχία των Τούρκων (6/18τριπ.) και με τους Περπέρογλου και Ότζο να δείχνουν πιο ορεξάτοι από τους αντιπάλους τους το 51-43, έδινε ένα μιρκό μαξιλαράκια ασφαλείας στους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας.

Η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα ήταν απλά εξοντωτική και η Φενέρ, αδυνατούσε να πλησιάσει στο σκορ, με μοναδικό παίκτη τον Ντε Κολό. Ο Γάλλος ήταν όαση στην επίθεση της ομάδς του, όμως το 53-46 έχριζε φαβορί τον Ερυθρό Αστέρα. Το ξύλο συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης και φαινόταν πως οι Σέρβοι ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Η Φενέρ δεν είναι έτοιμη, ο Βέσελι τώρα επέστρεψε και γενικότερα έχει πολλά θέματα να λύσει στην αυγή της νέας χρονιάς Το τελικό 68-56 ήταν δίκαιο κι έδειξε σε όλους μας πως ο Αστέρας θα κάνει πολλές ζημιές τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 51-43, 68-56