Αυτός μάλιστα…! Ένας κανονικός Ολυμπιακός, ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός από τα παλιά, συνέτριψε τον Πλατανιά με 5-1 στο Φάληρο και επιτέλους…ξεκίνησε την αντεπίθεση του για το όγδοο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές μπήκαν στο γήπεδο με φόρα…Μπαρτσελόνα! Από την πρώτη στιγμή έδειξαν στους Κρητικούς, πως δεν σκοπεύουν να πετάξουν άλλους βαθμούς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Φελίπε Πάρντο, έδωσε μια πρόγευση για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Ο Οφόε βρήκε τον Κούτρη από τα αριστερά και ο τελευταίος με σέντρα πάνω στην κίνηση βρήκε τον Κολομβιανό μέσα στην περιοχή του Πλατανιά, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ. Αφού, οι Κρητικοί δεν κατάλαβαν τι είχε συμβεί και ψαχνόντουσαν στο γήπεδο, ο Μποτία στο 19′ εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία και με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0, έπειτα από σέντρα του Μαρίν από αριστερά. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε στιγμή να επιτίθεται… και έψαχνε μανιωδώς και τρίτο γκολ. Αυτό το πέτυχε ο Σισέ στο 32′ με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μάρκο Μαρίν. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Στο  67′ ο Κούτρης γύρισε την μπάλα ,η οποία βρήκε στο χέρι του Πατράλη, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Ανσαριφάρντ. Και αν ο Πλατανιάς κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με πλασέ του Παπανικολάου στο 88′ μέσα από την περιοχή, ο Ολυμπιακός δεν είχε βάλει το κερασάκι στη τούρτα. Αυτό το έκανε ο Πάρντο στο 91′, όταν πήρε την πάσα από τον Ανσαριφάρντ και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία (46′ Νικολάου), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (66′ Μαρτίνς), Ταχτσίδης, Πάρντο, Οφόε (72′ Φορτούνης), Μάριν, Ανσαριφάρντ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Κοκκαλάς, Στάθης, Πλιάτσικας (24′ Ντικαμόνα) (76′ Πριντέτα), Στάμου, Βάντερσον (70′ Παπανικολάου), Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Πατράλης, Ενσικουλού, Μπούντνικ, Κοροβέσης.

ΓΗΠΕΔΟ: <<Γ. Καραϊσκάκης>>.

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Ιορδάνης Απτοσόγλου (Αθηνών), Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισέ (32′), Ρομάο (43′) – Στάμου (42′), Κρος (56′), Ενσουκουλού (58′).