Για την 25η αγωνιστική της Stoiximan.Gr Basket League, Τρίκαλα και Κολοσσός τέθηκαν αντιμέτωποι, με τον φιλοξενούμενο από τη Ρόδο να έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς θέλει να προλάβει μια θέση στα Play-offs.

Στην πρώτη περίοδο φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να χτίσουν μια διαφορά, με 6/7 δίποντα και την ψυχολογία με το μέρος τους προηγήθηκαν 14-22, ενώ ήταν εμφανές ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ιδιαίτερη όρεξη, καθώς έχουν υποβιβαστεί εδώ και καιρό από την Basket League.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα του Φώτη Τακιανού, καθώς ο Κολοσσός με γρήγορα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά, ενώ η άμυνα πάνω στους ψηλούς των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, ανεβάζοντας τη διαφορά ημιχρόνου στο +18 (31-49).

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων φάνηκε και στην επανάληψη, με την διαφορά βέβαια να ψαλιδίζεται, αλλά τους Ροδίτες να παίρνουν την νίκη με 59-86. Έτσι, ελπίζουν ακόμα για μια θέση στα Play-offs της Basket League.