Με ένα εξαιρετικό παιχνίδι επέστρεψε στην αθλητική καθημερινότητα η Volley League. Η Σύρος ήταν καλύτερη και νίκησε με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό που είχε τον Λετονό Εγκελσκάνς να παίζει μόνος του τον Φοίνικα.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε σε μεγάλη μέρα το δίδυμο των ακραίων του Πρωτοψάλτη – Στερν που με 38 πόντους συνολικά οδήγησαν την ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς σε μία σπουδαία νίκη. Η ομάδα της Σύρου έδειξε σε κρίσιμα σημεία του αγώνα γιατί θεωρείται εκ των φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 ισοφάρισε σε 2-2 ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Πειραιά είχε πρώτο σκόρερ τον Έγκλεσκαλνς που φάνηκε να παίζει σχεδόν μόνος του ενώ ακολούθησε ο Μιγιαήλοβιτς.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν βρήκε λύσεις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και με τα καλά σερβίς του Στιβαχτή προηγήθηκε με 0-5 με πέρασμα του Μιγιαήλοβιτς στο πρώτο σετ. Ο Φοίνικας επιχείρησε να μπει και πάλι σετ με δύο σερί επιθέσεις του Πρωτοψάλτη για το 6-9. Μία επίθεση του Έγκλεσκαλνς και ένα μπλοκ του Όκολιτς έφεραν και πάλι η ομάδα του Ολυμπιακού στο +5.

Ο Φοίνικας πλησίασε και πάλι για το 15-16 με σερί μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε ο Όκολιτς που με σερί πόντους διαμόρφωσε το 15-18 με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει προβλήματα στην υποδοχή του. Η ομάδα της Σύρου πλησίασε ξανά με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Μπράουν ενώ προσπέρασε για το 23-22 με μπλοκ του Καναδού κεντρικού. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο σετ με τον Μιγιαήλοβιτς με το Πρωτοψάλτη να τελειώνει το σετ για την ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων με τον Στερν. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ για αρκετή ώρα. Η ομάδα του Πειραιά προσπαθούσε να βρει αντίδοτο στα καλά σερβίς του Φοίνικα με τον Δημήτρη Καζάζη να ανακατεύει την τράπουλα αρκετές φορές.

Με τον Ράιτς να ανεβαίνει επιθετικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-19 με μπλοκ άουτ του Κροάτη. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση του Θανάση Πρωτοψάλτη. Με εξαιρετικά σερβίς του Έλληνα ακραίου οι Συριανοί έχτισαν σερί και έφτασαν στο 25-20 για το 2-0 στα σετ με μπλοκ του Μπράουν.

Με τα καλά σερβίς του Φρομ (δύο άσοι) ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά (1-6) στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα του Πειραιά βρήκε πόντους από τον Μιγιαήλοβιτς και κατάφερε να διατηρήσει την πολύ μεγάλη διαφορά που είχε πάρει.

Ο Γιούρισιτς αλλάζοντας πασαδόρο και διαγώνιο φάνηκε να θεωρεί χαμένο το τρίτο σετ αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και τους οκτώ πόντους (12-20) με επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξαν τα πράγματα και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο σετ με 17-25 μετά από χαμένο σερβίς του Ράιτς και μείωσε σε 2-1 σετ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο τέταρτο σετ. Εκεί εξελίχθηκε σε καθοριστικό παράγοντα ο Δημήτρης Χαραλαμπίδης. Ο Έλληνας κεντρικός με δικά του μπλοκ έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να χτίσει διαφορά σε κρίσιμο σημείο για το 14-18 σε κρίσιμο σημείο του σετ.

Για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη συνέχισει να τελειώνει επιθέσεις ο Έγκλεσκαλνς που με τη βοήθεια του Μιγιαήλοβιτς έφτασε τον Ολυπιακό στο 20-25 και το 2-2 στα σετ.

Με άσο του Στερν ο Φοίνικας Σύρου έφτασε στο 6-3 στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ. Ο Έγκλεσκαλνς μείωσε για τον Ολυμπιακό αλλά τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Σύρου να διατηρήσει τη διαφορά.

Με μπλοκ του Λετονού η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μείωσε σε 9-8 αλλά δύο σερί επιθέσεις του Ράιτς έφεραν και πάλι μπροστά τον Φοίνικα με τρεις πόντους για το 11-8. Μία επίθεση του Φρομ και ένα μπλοκ του Όκολιτς έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει και πάλι στον πόντο αλλά ο Ράιτς και ο Στερν έδωσαν τέσσερα ματς μπολ για τον Φοίνικα (14-10) που πήρε το ματς μετά από λάθος σερβίς του Έγκλεσκαλνς.

Τα σετ 3-2 (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11)