Περίπατο πήγε με σχετική άνεση το over στο Άρσεναλ-Έβερτον, και ενώ ήρθε η επικράτηση της Μαρσέιγ επί της Ρεμς.

Ήταν μια πολύ περίεργη εβδομάδα που φτάνει επιτέλους στο τέλος της και ελπίζουμε να μπούμε σε μια νέα σειρά, βρίσκοντας ξανά τον δρόμο των επιτυχιών.

Στη σκληρή μάχη που δίνει για την τετράδα, η Λίβερπουλ υποδέχεται την Νιούκαστλ.

Οι “κόκκινοι” στον απόηχο της ESL, έμειναν στο 1-1 με την Λιντς. Ευτύχησαν να προηγηθούν, όμως γύρισαν υπερβολικά πίσω και το πλήρωσαν στα τελευταία λεπτά.

Οι “Καρακάξες” έβγαλαν ψυχή και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 3-2. Μπορεί να είδαν την ισοφάριση να έρχεται στο 80′, όμως απάντησαν δύο λεπτά αργότερα.

Επιστροφή στο αφιλόξενο Anfield για την ομάδα του Κλοπ, που μπορεί να κέρδισε τελευταία, όμως δέχεται συνεχώς γκολ και πάντα κυνηγάει. Σε πολύ καλό φεγγάρι αυτή του Μπρους, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα με την ταχύτητα της και να ψάξει αποτέλεσμα.

Το goal/goal στο 1.98.

Ντέρμπι τετράδας στο Λονδίνο, μεταξύ Γουέστ Χαμ και Τσέλσι.

Τα “Σφυριά” πλήρωσαν τις απουσίες και ηττήθηκαν με 3-2 από τη Νιούκαστλ, σε μία αρκετά κακή εμφάνιση όπου βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα.

Οι “μπλε” δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από την δημιουργία της ESL και έμειναν στο 0-0 με την Μπράιτον, έχοντας δεχθεί μάλιστα και τις καλύτερες φάσεις.

Μπορεί οι απουσίες να μην αλλάζουν για τον Μόγιες, όμως έχει δείξει στα μεγάλα ματς πως βρίσκει τον τρόπο. Ο Τούχελ δεν μπορεί να στηρίζεται συνέχεια στην άμυνα και είναι ένα παιχνίδι που και οι δύο το θέλουν πάρα πολύ.

Το goal/goal στο 1.90.

Για να κλειδώσει την παραμονή πρόωρα, η Μπράιτον φιλοξενείται από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Οι “Γλάροι” έμειναν με το παράπονο κόντρα στη Τσέλσι, καθώς παρ’ ότι έφτιαξαν τις πιο επικίνδυνες καταστάσεις με ένα δοκάρι, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Οι “Λεπίδες” υπέγραψαν την… καταδίκη τους, καθώς με την ήττα από την Γουλβς, υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην Championship.

Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο Σέφιλντ, με την ομάδα του Πότερ να έχει την ευκαιρία να εξαργυρώσει μία καλή σεζόν, από πλευράς εμφανίσεων, με μια πρόωρη εξασφάλιση της παραμονής.