Η τύχη ξεκάθαρα δεν ήταν με το μέρος μας στο γαλλικό κύπελλο, με το τρίτο γκολ της Παρί να έρχεται στο 90+3′ απέναντι στη Λιλ, ενώ η Μπάρνσλεϊ έκανε περίπατο κόντρα στη Γουίκομ.

Θα συμβούν και αυτά, όπως είναι αναμενόμενο, και στρεφόμαστε στο Europa League και τις ρεβάνς της φάσης των “16”, όπου για πρώτη φορά θα καταπιαστούμε με τον Ολυμπιακό.

Οι “ερυθρόλευκοι” επιστρέφουν μετά από ένα χρόνο στο Emirates και εκείνη την επική πρόκριση, για να φιλοξενηθούν από την Άρσεναλ.

Το πρώτο παιχνίδι έβγαλε ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση και δεν είναι άλλο από τους “Κανονιέρηδες”, που δίκαια επικράτησαν με 3-1, έστω και αν τα δύο γκολ ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ακόμα ένας περίπατος στο πρωτάθλημα για τους Πειραιώτες, αυτή τη φορά απέναντι στη Λαμία, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο.

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν την μεγαλύτερη νίκη της σεζό, καθώς επικράτησαν της Τότεναμ στο τοπικό ντέρμπι με ανατροπή (2-1).

Αξία στα σημεία δεν υπάρχει, μιας και αναμένεται ένα ανοιχτό παιχνίδι από πλευράς φιλοξενούμενων, γι’ αυτό και θα πάμε στα πολλά γκολ εκατέρωθεν, που είναι δέλεαρ και με την εικόνα του πρώτου αγώνα.

Το goal/goal και over 2.5 στο 2.25.

Η Ρέιντζερς στον απόηχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος υποδέχεται την μαχητική Σλάβια Πράγας.

Η πρώτη αναμέτρηση άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς, με τους Σκωτσέζους να φεύγουν με το εκτός έδρας γκολ (1-1).

Αγωνιστική δράση δεν είχαν το Σαββατοκύριακο που πέρασε και γέμισαν τις μπαταρίες του ενόψει αυτού του κρίσιμου αγώνα, που είναι και ότι έχει απομείνει στη σεζόν.

Οι Τσέχοι είδαν σαν προπόνηση τον αγώνα κόντρα στη Μλάντα Μπόλεσλαβ και επικράτησαν με 3-0, παραμένοντας στο +14 από την δεύτερη θέση.

Πολύ καλή ομάδα και δουλεμένη η Σλάβια αλλά δεν νομίζω πως χωράει νέα υπέρβαση μετά από αυτή με τη Λέστερ. Φαβορί η Ρέιντζερς και θα τους εμπιστευτούμε, με την ψυχολογία στα ύψη και με ένα προπονητή που γνωρίζει ότι το πρώτο ματς είναι σαν να μην έγινε.