Σε τρομερή κατάσταση βρίσκεται η Λειψία που πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Ζενίτ και πλέον είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Champions League.

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενοι που θα μπορούσαν να έχουν πάρει προβάδισμα πολύ πριν τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ. Αυτό ήρθε από τον Ντέμε, που πήρε το “ριμπάουντ” μετά το φάουλ του Ζάμπιτσερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο και κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμά τους. Αυτό μεγάλωσε ακόμα περισσότερο όταν ο Φόρσμπεργκ βρήκε τον Ζάμπιτσερ στην πλάτη της άμυνας, με τον δεύτερο να τελειώνει υποδειγματικά την φάση.

Πλέον οι Γερμανοί είναι ένα βήμα πιο κοντά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, μετά το πολύτιμο αποτέλεσμα στην σημερινή αναμέτρηση.