Το έχει η μέρα όπως φαίνεται. Μετά την σοκαριστική εντός έδρας ήττα της Ρεάλ από την Κάντιθ, ήρθε και η ώρα της Μπαρτσελόνα για την δική της «σφαλιάρα» πριν από το El Clasico, μιας και ηττήθηκε από την Χετάφε με 1-0.

Η Χετάφε έκανε τη δεύτερη έκπληξη της έκτης αγωνιστικής της Primera Division και νίκησε 1-0 την Μπαρτσελόνα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, ακολουθώντας το παράδειγμα της Κάντιθ, η οποία νίκησε με το ίδιο σκορ τη Ρεάλ στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», φέρνοντας μίνι χαμό στις πρώτες θέσεις. Αυτό, αφού η ίδια ισοβάθμησε με τους «μπλουγκράνα» στο -3 από τους πρωτοπόρους «μερένχες», Κάντιθ και Γρανάδα, με τους Καταλανούς να έχουν δύο ματς λιγότερα, ενώ οι γηπεδούχοι ένα.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν μοιρασμένο, όμως στην επανάληψη η Χετάφε ήταν σαφώς ανώτερη, δημιούργησε ευκαιρίες και σκόραρε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάτα στο 56’.