Σε ένα εξαιρετικό Clasico που είχε γκολ και μεγάλες φάσεις, η Ρεάλ επιβλήθηκε με 3-2 της Μπαρτσελόνα με το χρυσό γκολ του Μπέλιγχαμ στο 91 λεπτό και αγκάλιασε το πρωτάθλημα, ανοίγοντας στους 11 πόντους τη διαφορά.

Το συγκεκριμένο clasico έμοιαζε με εκείνα τα ματς που λατρεύει. Ήταν σαν επαναληπτικός από αυτά τα διπλά ευρωπαϊκά νοκ-άουτ, που τόσο καλά ξέρει να διαχειρίζεται. Για την ακρίβεια, ήταν σαν… τελικός πρωταθλήματος.

Η βασίλισσα ήξερε ότι αν δεν χάσει από την Μπαρτσελόνα εντός έδρας αυτό το βράδυ, τότε είναι σαν να έχει πάρει το μισό πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική -πιθανώς πολύ καλύτερη από αυτό που περίμεναν ακόμα και οι πιο αισιόδοξοι οπαδοί της. Προηγήθηκε δύο φορές, είχε κυριαρχικό ρόλο στο παιχνίδι, όμως η διαφορά ήταν στην εμπειρία.

Αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης έχει μάθει να διαχειρίζεται ιδανικά τέτοια παιχνίδια, ξέρει να αντέχει ακόμα και στις πιο δύσκολες καταστάσεις. Το 3-2, με διπλή ανατροπή και νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ ήταν ακόμα μία τέτοια απόδειξη.

Ο Κρίστενσεν άνοιξε το σκορ για τους “Μπλαουγκράνα” μόλις στο 6ο λεπτό. Υστερα από μια λάθος έξοδο του Λούνιν, ο Δανός στόπερ (που αγωνιζόταν ως αμυντικό χαφ) πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ.

Η “Βασίλισσα” απάντησε στο 18, με τον Λούκας Βάθκεθ να αδειάζει εκπληκτικά τους Κανσέλο και Κουμπαρσί, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε ο Βινίσιους και δε λάθεψε για να γράψει το 1-1.

Η Μπαρτσελόνα ξαναπήρε το προβάδισμα στο 69′, με τον Φερμίν Λόπεζ. Ο Γιαμάλ έκανε μια σέντρα με τον Λούνιν να απομακρύνει τη μπάλα, σε ένα σημείο όμως που ήταν μόνο ο μικρός των “Μπλαουγκράνα” ο οποίος είχε εύκολη δουλειά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2.

Γι ακόμη μια φορά η Ρεάλ απάντησε γρήγορα, 4 λεπτά μετά για την ακρίβεια. Ο Βινίσιους έκανε μια κούρσα και γύρισε τη μπάλα στη περιοχή την κατάλληλη στιγμή για τον Λούκας Βάθκεθ που ερχόταν σαν τρέιλερ και ο Ισπανός πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν για το 2-2 στο 73′.

Το ματς απέκτησε ακόμη πιο άγριο ρυθμό στα τελευταία λεπτά με ευκαιρίες εκατέρωθεν, η Ρεάλ ήταν όμως αυτή που βρήκε το νικητήριο γκολ, όταν απο μια εξαιρετική κούρσα του Μπραχίμ Ντίαζ, η μπάλα πήγε στον Λούκας, ο οποίος την γυρισε στην περιοχή, ο Χοσέλου την άφησε να περάσει για τον Μπέλιγχαμ που ερχόταν απο πίσω και ο Άγγλος έστιλε τη μπάλα ψηλά στον ουρανό των διχτυών του Τερ Στέγκεν για το 3-2 στο 90+1.

Η Ρεάλ κράτησε το αποτέλεσμα στα εναπομείναντα 3 λεπτά κι έτσι πανηγύρισε την νίκη απέναντι στην αιώνια αντίπαλό της, κλειδώνοντας (εκτός εξαιρετικού απροόπτου) το πρωτάθλημα.