Η Λοριάν δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα για ένα ημίχρονο, παραχώρησε εντός έδρας λευκή ισοπαλία στη Ρεμς (0-0) και ισοβαθμεί με την Παρί στην κορυφή, αλλά με ματς περισσότερο!

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Λοριάν να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της Ligue 1 (ισοβαθμεί με την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά με παιχνίδι περισσότερο), καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Ρεμς.

Η ομάδα του Ρετζίς Λεμπρί δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι αγωνιζόταν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Ντιόν Λοπί (στο 46′), ενώ η Ρεμς τελείωσε, τελικά, τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 90’+1′ ο Αγκμπαντού.

Η σκληροτράχηλη ομάδα του Ρουμπέν Μαρτίνες πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της για αποφυγή του υποβιβασμού και έφτασε τους εννέα και τη 14η θέση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 26 πόντους και συνεχίζουν τη φετινή τους «ξέφρενη» πορεία, αλλά μάλλον, έτσι όπως ήρθε η εξέλιξη του αγώνα, ήθελαν κάτι περισσότερο.