Η Μπρεστ απέδειξε ότι αποτελεί την ομάδα της σεζόν στη Ligue 1, αφού το πέρας της 22ης αγωνιστική τη βρίσκει μόνη στη 2η θέση, ύστερα από τη νίκη με 1-0 επί της Μαρσέιγ και μάλιστα με παίκτη λιγότερο!

Οι γηπεδούχοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες του αγώνα, με τον Πιερ Λες-Μελού να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Ρούμπεν Μπλάνκο και τον Ισπανό τερματοφύλακα να κρατάει το μηδέν σε τρεις περιπτώσεις στο 1ο μέρος.

Στο 60ό λεπτό ο Στεβ Μουνιέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα κι έκανε ακόμα πιο δύσκολ οτο έργο των παικτών του Ερίκ Ρουά. Ο Τζενάρο Γκατούζο έριξε στο παιχνίδι τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έπειτα από την αποβολή, όμως ο Γκαμπονέζος επιθετικός δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ.

Τουναντίον, αυτό το πέτυχε ο Λες-Μελού στο 88ο λεπτό, όταν έκλεψε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, απέφυγε τους αμυντικούς της Μαρσέιγ και με το δεξί νίκησε τον Μπλάνκο ανάμεσα στα πόδια, υπογράφοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη της Μπρεστ από το 2012 κόντρα στους Μασσαλούς.