Η ΑΕΚ, προσπάθησε σε όλο το παιχνίδι, πάλεψε, αλλά το Ανόβερο ήταν ανώτερο και επικράτησε με 29-34 για το EHF European League.

Η αναμέτρηση στη μεγαλύτερη διάρκειά της ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ γκολ. Στο φινάλε όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους 4-1, να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη.

Το ματς: Ο αγώνας από την αρχή είχε χαρακτήρα ντέρμπι όπως ήταν αναμενόμενο από αυτά που μας έδειξαν οι δύο ομάδες στο προηγούμενο παιχνίδι τους.

Η ΑΕΚ συντηρούσε προβάδισμα ενός τέρματος μέχρι το 15ο λεπτό, όταν με επί μέρους 2-0 το Ανόβερο κατάφερε να προηγηθεί με 8-10. Η Ένωση απάντησε αμέσως και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-16.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με την ΑΕΚ να μην αφήνει το Ανόβερο να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε εκείνο το σημείο το Ανόβερο κατάφερε να μετατρέψει στο 27-28 σε 27-33 για να τελειώσει ουσιαστικά το ματς. Με την ΑΕΚ απλά να μαζεύει στο φινάλε τη διαφορά.

ΑΕΚ – Ανόβερο 29-34

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-7, 9-10, 13-14, 16-16 (Ημ.), 18-19, 20-21, 24-24, 26-28, 27-30, 29-34