Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή, μετατρέποντας το ντέρμπι στον Ολυμπιακό, σε μια απλή αναμέτρηση, διαλύοντας τους ερυθρόλευκους με το τελικό 31-22.

Η Ένωση έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα και με μεγάλο όπλο το βάθος του ρόστερ της έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα αλλά και περιφερειακά σουτ μπήκαν έδειξαν ότι θα είναι το αφεντικό της φετινής σεζόν.

Η Ένωση μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και με τρία γκολ του Λέμος στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα έξι λεπτά του ματς. Η γηπεδούχος ομάδα είχε σε πολύ καλή μέρα και τον Κοβάνοβιτς που κατάφερε να αποκρούσει τις πρώτες επιθέσεις των παικτών του Νέναντ Κλιάιτς και τους «κόψει» τα πόδια.

Ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή κατάφερε να σκοράρει με τον Κλάγιτς ενώ με τον ίδιο παίκτη μείωσε σε 6-2 προτού ο Ουγκάλδε βάλει μπροστά την ΑΕΚ με πέντε τέρματα με πανέμορφο γκολ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2 με τον Μυλωνά με τους Πειραιώτες να μειώνουν με Μιλοβάνοβιτς και Παπαδόπουλο.

Η ΑΕΚ δεν πήρε το πόδι της από το γκάζι και προηγήθηκε με 15-6 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά. Ουγκάλδε για την ΑΕΚ και Κόμπετιτς για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσαν το 16-8 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 19-9 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά. Ο Ολυμπιακός με Βύρωνα Παπαδόπουλο και Καραμπουρνιώτη μείωσε τη διαφορά σε έξι τέρματα αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στο ματς.

Για την ΑΕΚ από πέντε γκολ σημείωσαν Τζηράς, Λεμός, και Ογκάλδε.