Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη της ήττα στο EHF European League από τη Γιούροφαρμ Πέλιστερ με 30-27.

Η Ένωση που μετρούσε δύο νίκες επί της Ταταμπάνια και της Νιμ στο ξεκίνημα του τέταρτου ομίλου, φάνηκε ανταγωνιστική στο ματς ωστόσο δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Επόμενο ματς για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στη διοργάνωση θα είναι με αντίπαλο τη Σπόρτινγκ εκτός έδρας στις 23 Νοεμβρίου.

Για την Πέλιστερ οκτώ γκολ σημείωσε ο Πέριτς. Για την ΑΕΚ από έξι τέρματα σημείωσαν Μυλωνάς και Τζηράς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και προηγήθηκαν με 1-4 με τον Μπόζιτς με την ΑΕΚ να μειώνει στο γκολ με τον Τζηρά. Η Πέλιστερ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο +5 (4-9) με τον Ταμποάντα.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μείωσε σε 9-11 με Τζηρά και Μπεριά ενώ με τέρμα του Μυλωνά η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (11-12) στο 20ό λεπτό. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν πάλι σερί και έφτασαν στο 11-16 με τον Μαντζόφσκι. Ο Μυλωνάς με τον Παπαδιονυσίου διαμόρφωσαν το 13-16 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (14-16) με τον Ουγκάλδε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (14-18) με Βελκόφσκι και Ταμποάντα. Ο Μυλωνάς μείωσε για την Ένωση με τον Πέριτς και τον Γκραντζιάν να φέρνουν την Πέλιστερ στο 15-20 πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μυλωνάς μείωσε στα τρία τέρματα για την ΑΕΚ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 19-25 με δύο σερί γκολ του Πέριτς. Η Ένωση δε μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς με τον Αραμπατζή με τον Κοτσιώνη να διαμορφώνουν στο 27-30 που ήταν και το τελικό σκορ.