Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του EHF European Cup, καθώς κατάφερε να επικρατήσει της Ίσταντς με 30-26, ενώ πλέον αρκεί να υπερασπιστεί το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ στην ρεβάνς.

Για την Ένωση έκανε σπουδαίο ματς ο τερματοφύλακας Τόμας Μπάουερ που με τις αποκρούσεις του έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του. Για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ξεχώρισε επιθετικές η τριπλέτα των Τζηρά, Λέμος και Μυλωνά.

Η ΑΕΚ θα δώσει την Κυριακή, το σπουδαιότερο ματς της ιστορίας της. Η Ένωση με «προίκα» τη διαφορά των τεσσάρων τερμάτων του πρώτου ματς έχει ως στόχο την κατάκτηση του πρώτου ευρωπαϊκού τροπαίο στην ιστορία της ομάδας χάντμπολ.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε πολύ καλή απόδοση στην άμυνα μην αφήνοντας το μεγάλο όπλο των Σουηδών, Νίγκρεν να βρει ρυθμό. Όταν εκείνος άρχισε να σκοράρει ήταν πλέον πολύ αργά για την ομάδα της Ίσταντς.

Παίρνοντας φόρα από τις μεγάλες επεμβάσεις του Τόμας Μπάουερ, η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο του τελικού. Μετά το 3-4 με τον Σβένσον η Ένωση κατάφερε να χτίσει σερί αφού οι Σουηδοί δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασε στο 5-4 με Τζηρά και Πέντερσεν, προηγούμενη ακόμη και με double score (8-4) με τον Μυλωνά και δύο γκολ του Τζηρά. Ο Μπάλσταντ έδωσε τέλος στο σερί της ΑΕΚ αλλά Λέμος και Μυλωνάς έφτασαν τη διαφορά στα πέντε τέρματα για την Ένωση (10-5) που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Σουηδοί έδειξαν αντίδραση με Χάλμπακ και Νίγκρεν αλλά δύο σερί γκολ του Καλόμοιρου έφεραν και πάλι τη διαφορά στα πέντε τέρματα για το 14-9 του 25ου λεπτού. Με γκολ του Σβένσον και του Άντερσον η Ίσταντς μείωσε σε 15-12 αλλά ο Λέμος διαμόρφωσε το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου με γκολ σε νεκρό χρόνο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Σουηδοί άλλαξε την άμυνά τους. Ο Χάλμπακ μείωσε στα τρία γκολ αλλά η Ένωση με Πέντερσεν και Μυλωνά κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις διατηρώντας τη διαφορά στα πέντε τέρματα.

Οι Σουηδοί δεν εγκατέλειψαν το ματς και με Άντερσον και Νίγκρεν μείωσαν σε 26-24 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Το τάιμ άουτ που πήρε σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Δημητρούλιας αφύπνισε τους παίκτες της ΑΕΚ που με δύο γρήγορα γκολ από Τζηρά (πέναλτι) και Αραμπατζή έφεραν και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς η ΑΕΚ διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη που της δίνει τεράστιες πιθανότητες κατάκτησης του τροπαίου.