Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 31-28 από τη Σαφχάουζεν για την έκτη αγωνιστική του EHF European League στο κλειστό της Χαλκίδας και πλέον ζορίζει η υπόθεση πρόκριση. Πολλά παράπονα από την Ένωση για τη διαιτησία.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έμεινε στους 4 βαθμούς. Τόσους έχει και η Σαφχάουζεν στον 4ο όμιλο μετά τις δύο νίκες που πέτυχε επί της Ένωσης.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-6 με τον Αραμπατζή με τους οπαδούς της ΑΕΚ να αποθεώνουν. Ο Κανέγιας και ο Γκερμπλ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους Ελβετούς που έφτασαν στο 9-11 στο 20ο λεπτό.

Η διαφορά έφτασε στα τρία τέρματα με την ομάδα του Δημητρούλια να κυνηγάει διαρκώς. Ο Κούτελ διαμόρφωσε το 15-17 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Σέλκερ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-20) στο 36ο λεπτό του αγώνα. Με τον Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί σωρεία αποκρούσεων η Ένωση ροκάνισε τη διαφορά ισοφάρισε σε 26-26 με γκολ του Αραμπατζή και προσπέρασε με 27-26 με τον Μυλωνά πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Ο Κανέγιας, ο Σμιντ και ο Τόμινετς έδωσαν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Σαφχάουζεν με την Ένωση να διαμαρτύρεται. Ο Μυλωνάς μείωσε σε 28-29 με τον Κανέγιας να διαμορφώνει το 28-30 και την ΑΕΚ να κάνει παράπονα για πέναλτι που δεν της δόθηκε στην επόμενη φάση.

Ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος ο Ουγκάλδε έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ για την ΑΕΚ. Ο Δημήτρης Δημητρούλιας κάλεσε τάιμ άουτ, ο Μυλωνάς έχασε ακόμη μία ευκαιρία και ο Τόμιντς διαμόρφωσε το 28-31 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέβαν Γέλοβατς.