Η ΑΕΚ έφτασε σε ακόμα μία ευρωπαϊκή νίκη, επικρατώντας της Νιμ με 34-30, για την όγδοη αγωνιστική του EHF European League.

Η Ένωση πήρε την τρίτη νίκη της στον τέταρτο όμιλο και έφτασε τους 6 βαθμούς. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έχει επικρατήσει δύο φορές απέναντι στη γαλλική ομάδα που είναι στην κορυφή του ομίλου.

Η ΑΕΚ φαίνεται ότι έμαθε από την ήττα κόντρα στην Ταταμπάνια όπου απώλεσε προβάδισμα πέντε τερμάτων. Κάθε φορά που οι Γάλλοι πλησίαζαν οι παίκτες της Ένωσης πατούσαν γκάζι κι έτσι έφτασαν στη νίκη.

Η Ένωση μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με 5-1 με τέρματα του Αραμπατζή και του Πλάθα Χιμένεθ. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασε ακόμη και στο +6 (10-4, 11-5, 13-7) βρίσκοντας γκολ ακόμη και από τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα.

Οι Γάλλοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και έσφιξαν την άμυνά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεχόμενοι μόλις ένα γκολ το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ισοφάρισαν σε 14-14 με τέρμα του Ρεμπικόν και πέρασαν μπροστά με τον Χισάμ Σανάντ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Μυλωνά, με τον Γιασουχίρα να διαμορφώνει το 15-16 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Η Ένωση ισοφάρισε με τον Μυλωνά και προσπέρασε με τον Τζηρά. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασε στο 20-17 με τον Μόγια. Mε νέο τέρμα του Ισπανού πλέι μέικερ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 έχοντας τον έλεγχο του ματς.

Οι Γάλλοι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν τη διαφορά στο ελάχιστο με τον Βίνσετ και τον Μινέλ. Η ΑΕΚ πάτησε και πάλι γκάζι και έφτασε στο 32-27 με τέρματα των Λέμος και Ουγκάλδε. Με δύο σερί γκολ του Πογιέτ η Νιμ μείωσε αλλά ο Πλάθα και ο Μόγια έδωσαν νέο ευρύ προβάδισμα στην ΑΕΚ που πήρε τελικά τη νίκη.

Για την ΑΕΚ οκτώ γκολ σημείωσε ο Λέμος. Δεύτερος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Πλάθα Χιμένεθ με επτά τέρματα.