Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί έδωσε ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή που επιβλήθηκε με της Δράμας για τη 16η αγωνιστική της handball premier.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 31 βαθμούς. Από την άλλη η Δράμα έμεινε στους 14 βαθμούς και την έβδομη θέση.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν φρένο σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν στο +10 (13-3) στο 19ο λεπτό του αγώνα δείχνοντας αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι. Ο ρυθμός του Ολυμπιακού στην επίθεση δεν έπεσε και προηγήθηκε με 18-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ήταν λογικό ελάχιστα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνά του έφτασε στο 29-9 στο 43ο λεπτό. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και το ματς ολοκληρώθηκε με νικητή τον Ολυμπιακό με 38-12.

Η ομάδα του Πειραιά στην επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τον Διομήδη Άργους. Η Δραμά που κυνηγά την εξάδα και τη συμμετοχή στα πλέι φιλοξενεί την ΑΕΚ.