Δεύτερο μετάλλιο για τον Βαζαίο σε διάστημα 30 λεπτών. Μετά το χάλκινο στα 100 μέτρα μεικτής ο Έλληνας κολυμβητής αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 200 μέτρα πεταλούδα στο ευρωπαϊκό 25άρα πισίνας που λαμβάνει χώρα στη Γλασκώβη.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έκανε ένα εκπληκτικό φίνις στον τελικό και κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο, το δεύτερό του στη διοργάνωση της Σκωτίας. Ο κολυμβητής της Νέας Ιωνίας έφτασε έτσι τα τρία μετάλλια συνολικά στην Γλασκώβη αφού προηγήθηκε λίγα λεπτά πριν το χάλκινο στα 100 μέτρα μεικτής ατομικής.

Ο Βαζαίος εξελίσσεται σε πρόσωπο των αγώνων. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου τερμάτισε σε 1:50.23 σημειώνοντας ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ. Αυτό ήταν το 4ο μετάλλιο συνολικά για την ελληνική αποστολή και τρίτο μέσα σε λίγη ώρα αφού η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το χάλκινο στα 100 μέτρα πεταλούδα.

Ο Ραμόν Κλεντς από τη Γερμανία τερμάτισε στη δεύρερη και ο Τζέιμς Γκάι από τη Μεγάλη Βρετάνια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο