Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 9-8 της Βουλιαγμένης και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να προσφέρουν σπουδαίες μονομαχίες και ωραίο θέαμα. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στον Λαιμό όπου την Πέμπτη 9 Μαΐου η ομάδα των νοτίων προαστίων θα ψάξει την ισοφάριση και η ομάδα του Χάρη Παυλίδη τη νίκη που θα τη φέρει ένα βήμα μακριά από έκτο σερί πρωτάθλημα.

Ένα τεράστιο ντέρμπι έγινε στο πρώτο οκτάλεπτο όπου οι δύο ομάδες βρήκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ο Ολυμπιακός όντας εύστοχος στην παίκτρια παραπάνω προηγήθηκε με 2-1 με την Αβραμίδου και την Μαργαρίτα Πλευρίτου. Η Βουλιαγμένη όμως είχε τη δική της απάντηση και με Χυδηριώτη και Ξενάκη (πέναλτι) προσπέρασε για το 2-3 με την Μαργαρίτα Πλευρίτου να ισοφαρίζει σε 3-3 σε μία χορταριστική πρώτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι απάντηση στο νέο προβάδισμα της ομάδας των νοτίων προαστίων με την Κώτσια να διαμορφώνει το 4-5 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Λιγότερο επιθετικές ήταν οι δύο ομάδες στο δεύτερο οκτάλεπτο. Οι άμυνες λειτουργούσαν καλύτερα ενώ οι ομάδες έχασαν αρκετές προσπάθειες στην παίκτρια παραπάνω. Κάπως έτσι τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της δεύτερη περιόδου η Τσουκαλά ισοφάρισε σε 5-5 για τον Ολυμπιακό ενώ η Αβραμίδου έδωσε προβάδισμα (6-5) στην ομάδα του Πειραιά, 56 δεύτερα πριν το τέλος του δευτέρου οκταλέπτου. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 6-6 που ήταν το σκορ του οκταλέπτου 25 δεύτερα πριν το τέλος.

Η Ασημάκη έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της με ωραίο γκολ από τη θέση της φουνταριστής, 3:32 πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Η Τσουκαλά με εκπληκτικό γκολ 44 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό (8-6) για πρώτη φορά ενώ η Ράνεϊ διαμόρφωσε το 8-7 της τρίτης περιόδου, έξι δεύτερα πριν το τέλος.

Η Μπάκλινγκ με γκολ στην παίκτρια παραπάνω τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσε το 9-7 για τον Ολυμπιακό ενώ η Ελληνιάδη μείωσε και πάλι (9-8) για τη Βουλιαγμένη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στη συνέχεια με την ομάδα του Χάρη Παύλιδη να παίρνει τη νίκη λίγες εβδομάδες μετά τη μεταξύ τους μονομαχία στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών.