Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης πήρε και επισήμως το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο, μετά την ολοκλήρωση της εσωτερικής πρόκρισης στην κατηγορία RSX.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος ανήκει στο χορηγικό πρόγραμμα «Βwinners: Στηρίζουμε τη Νέα Γενιά Ολυμπιονικών», στο οποίο η bwin υποστηρίζει νεαρούς αθλητές που αγωνίζονται να κερδίσουν την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες, κλείδωσε την συμμετοχή του στο Τόκιο και με τις εμφανίσεις του έχει δείξει ότι μπορεί να ανέβει στο βάθρο. Ο Κοκκαλάνης κατέκτησε την 4η θέση στο παγκόσμιο Πρωτάθλημα RSX τον Σεπτέμβριο και με την πρωτιά στο εγχώριο πρωτάθλημα, μετά την ολοκλήρωση της «29ης International Sailing Week» εξασφάλισε την συμμετοχή!

Έτσι, ο Κοκκαλάνης θα ταξιδέψει το καλοκαίρι στους τρίτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του, καθώς είχε δώσει το «παρών» στο Λονδίνο το 2012, όπου είχε βγει έκτος και στο Ρίο το 2016, όταν και κατέκτησε την πέμπτη θέση.