Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το ντέρμπι με τον Δούκα επικρατώντας 31-30, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του στην Handball Premier.

Μεγάλο ματς έγινε στο Βύρωνα με την ΑΕΚ να παίρνει δύο πολύτιμους βαθμούς με 31-30 απέναντι στον ιδιαίτερα μαχητικό Δούκα που έφτασε κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας πως μόνο τυχαία δεν ήταν η μέχρι τώρα αήττητη πορεία του.

Η Ένωση ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγούμενη 5-0 (5’), 7-1 (7’) 11-5 (12’) και ήταν κυρίαρχη και στη συνέχεια με 17-11 (26’) και 18-14 στο ημίχρονο.

Ο Δούκας έκανε την αντεπίθεση του στο β’ ημίχρονο και μετά το 19-14 της ΑΕΚ, έτρεξε σερί 4-0 για το 19-18 στο 38’, ενώ στο 41’ ισοφάρισε 20-20 με επιμέρους σκορ 6-1, ενώ έχασε και την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Μάτσκεβιτς σταμάτησε το πέναλτι του Ζιβούλοβιτς στο 43’ με το σκορ στο 21-21.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στο διάστημα 53-58 μετατρέποντας το 28-27 σε 31-27.

Ο Δούκας προσπάθησε για την ανατροπή και με σερί 3-0 έκανε το 31-30, αλλά η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη, έχοντας τη μπάλα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.

Έκανε το 6/6 ο Ολυμπιακός
Χωρίς τον τραυματία Σάββα, αλλά με πολυφωνία στην επίθεση (σκόραραν οι 11 από τους 14 παίκτες γηπέδου) ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή νίκησε εύκολα 31-24 τον Αερωπό Έδεσσας και συνέχισε με το απόλυτο 6/6 στη Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται πλέον μαζί με την ΑΕΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος με 12 πόντους και ο πρωταθλητής χειμώνα όπως όλα δείχνουν θα κριθεί στο μεταξύ τους εξ’ αναβολής ντέρμπι του Δεκεμβρίου.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Στέλιου Σεϊρεκίδη στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 32-22 του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Μεγάλο «διπλό» σημείωσε η Bianco Monte Δράμα με 28-26 επί του Ιωνικού Αffidea στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι φιλοξενούμενοι με 8 πόντους διατηρήθηκαν την 5η θέση και έδειξαν σε ένα ακόμα ματς ότι είναι μια ομάδα με ομοιογένεια που και φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Ο Ιωνικός από την άλλη πλευρά σε ένα ακόμα παιχνίδι έμεινε μακριά από ένα θετικό αποτέλεσμα και πλέον συμπλήρωσε 6 συνεχόμενες ήττες, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Από πλευράς Δράμας ο διεθνής δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας σημείωσε 9 γκολ, φτάνοντας τα 50 στο πρωτάθλημα.
Ο Ιωνικός επέστρεψε στο ματς από το 10-16 (33’) και το 19-23 (46’), ισοφαρίζοντας 23-23 στο 52’, αλλά η Δράμα αντέδρασε και βρήκε τις λύσεις για το 24-26 (54’), φτάνοντας στη νίκη.

Μεγάλη ανατροπή- νίκη για τον Διομήδη Άργους με 26-23 επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και έως το 39’. Με ένα εξαιρετικό 10λεπτο (20-30) η Πυλαία μετέτρεψε το 8-7 σε 14-9 με επιμέρους σκορ 6-2, ενώ η ομάδα του Άργους μείωσε στο σκορ (14-10) του ημιχρόνου με γκολ του Ασβεστά στην εκπνοή.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 39’ η Πυλαία ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα 5 γκολ (18-13).
Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Διομήδης Άργους ήταν το αφεντικό του αγώνα, αλλάζοντας άρδην την εικόνα του.

Αρχικά με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17 (43’), στη συνέχεια ισοφάρισε 19-19 (48’), στο 52’ προηγήθηκε με +2 (20-22) και στο 57’ κλείδωσε το ματς όταν ξέφυγε με +3 (21-24), πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-3!

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό με 26-23 και παράλληλα την 4η συνεχόμενη νίκη τους που τους φέρνει στην 3η θέση ισόβαθμους (11) με τον Δούκα.

Συνέχεια στην εξαιρετική σεζόν που διανύει έδωσε ο Ζαφειράκης Νάουσας επικρατώντας με 24-21 του ΓΑΣ Κιλκίς για την 7η αγωνιστική.

Η ομάδα της Νάουσας διατηρήθηκε στην 6η θέση, φτάνοντας του 8 πόντους και έχει απομακρυνθεί αρκετά από τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή, όπως είναι ο ΓΑΣ Κιλκίς που θα ψάξει στα επόμενα παιχνίδια την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.