Ο Μαξ Φερστάπεν, κατέκτησε ακόμη μία pole position στην καριέρα του, αυτή τη φορά στο Grand Prix της Σαουδικής Αραβίας.

Παρότι οι δύο πρώτες περίοδοι των δοκιμών κατάταξης του GP Σοαυδικής Αραβίας έδειξαν ότι οι Σαρλ Λεκλέρ και Φερνάντο Αλόνσο θα ήταν κοντά στον Μαξ Φερστάπεν και στη Red Bull RB20 του Ολλανδού στην τελική μάχη της πολ ποζίσιον, ο πρωταθλητής την κατέκτησε απολύτως επιβλητικά με τον πρώτο του γρήγορο γύρο στο σιρκουί της Τζέντα, ενόψει του 2ου φετινού αγώνα της Formula 1 (Σάββατο 9/03, 19:00).

Στη δεύτερη περίοδο ο πρώτος χρόνος του Φερστάπεν ήταν μόλις μισό εκατοστό ταχύτερος του Αλόνσο κι άλλο τόσο από τον Λεκλέρ, αλλά στην πρώτη του προσπάθεια στο Q3 ο Ολλανδός έβγαλε τον εκθαμβωτικό χρόνο 1:27.΄472 από το μανίκι για να αφήσει μισό δευτερόλεπτο πίσω τον Ισπανό και 8 δέκατα τον Μονεγάσκο – που είχε πρόβλημα στη θέρμανση των ελαστικών του.

Στη δεύτερη προσπάθεια των πρωτοπόρων ο Φερστάπεν τήρησε στάση αναμονής και δεν χρειάστηκε να πιέσει και για δεύτερο γύρο, βλέποντας ότι ο Πέρεζ αρχικά, και έπειτα οι Αλόνσο και Λεκλέρ, βελτίωσαν τους χρόνους τους – αλλά όχι αρκετά για να τον απειλήσουν.