Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα μεγάλη απόδοση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΧΑΝΘ στο κλειστό της Μίκρας με 32-27 και πέτυχε την τέταρτή του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τη ΧΑΝΘ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Handball Premier, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 32-27 και να συνεχίζει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από τη ΧΑΝΘ στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς ένα ισχνό προβάδισμα με 3-1, με τους φιλοξενούμενους να είναι αρκετά ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά και να μένουν στο κατόπι του Δικεφάλου (5-4), χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Απόστολου Παλάσκα ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με τρία τέρματα στο 15′ (7-4) με γκολ από Κουκμίση και Τσαμουρίδη, ενώ στη συνέχεια το σκορ ανέβηκε ακόμη περισσότερο σε 15-10, για να κλείσει το ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ στο +6 (17-11) με επιθετική πολυφωνία. Από την άλλη, εκτός του Παλάσκα, η ΧΑΝΘ είχε σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα της, Μανώλη Ιωαννίδη που προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ έφυγε γρήγορα στο +8 με γκολ των Δούγια και Παπάζογλου, με τη ΧΑΝΘ να κάνει την τελική της αντεπίθεση και να ρίχνει την διαφορά στα έξι τέρματα (24-18). Από εκεί και έπειτα ο Δικέφαλος πάτησε το πόδι στο γκάζι, πηγαίνοντας στο +10 (29-19).

Το σύνολο του Γιώργου Μαστορογιάννη δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 31-25, αλλά με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 32-27.

ΠΑΟΚ – ΧΑΝΘ: 32-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 7-5, 11-8, 14-10, 17-11 (ημχ.) 21-13, 24-18, 28-19, 30-22, 31-24, 32-27