Με μεγάλη ανατροπή, ο Ολυμπιακός επικράτησε 27-22 της Κόμπλο και με συγκλονιστικό τρόπο πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του EHF χάντμπολ ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν νίκη με τουλάχιστον πέντε γκολ και χαμηλότερο σκορ από το 34-29 του πρώτου ματς, κάτι που κατάφεραν οριακά, με απίστευτη άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η θέληση των παικτών του Ολυμπιακού για συνέχεια της ευρωπαϊκής τους πορείας έγινε φανερή από τα πρώτα λεπτά. Μετά από 13 λεπτά παιχνιδιού είχαν πάρει διαφορά πέντε γκολ (10-5), όμως με ένα επιμέρους 6-1 οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 11-11.

Σερί τριών γκολ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (14-11), λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Κόμλο να μειώνει σε 14-13 ένα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μισού.

Το ματς έγινε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Κόμλο μείωσε με σερί τριών τερμάτων (24-19), με τον Τσιλιμπάρη να μπλοκάρει σωτήρια πέναλτι και να την σταματάει.

Τσίλης και Κάνδυλας κράτησαν τη διαφορά στα έξι τέρματα (25-19 και 26-20), ενώ ο Τζήρας έδωσε ανάσα επτά τερμάτων (27-20) τρία λεπτά πριν το φινάλε.