Ο Σάσα Ζβέρεφ νίκηε άνετα σε straight sets τον Χούμπερτ Χούρκατς και πέρασε στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ο 24χρονος Γερμανός, Νο.3 στον κόσμο, επικράτησε του 24χρονου Πολωνού (Νο.8) με 6-2, 6-4 σε μόλις 62 λεπτά και έχει ραντεβού με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στην τετράδα του τουρνουά. Είναι η τρίτη φορά που παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά και φιλοδοξεί να διπλασιάσει τους τίτλους του, αφού ήταν ο νικητής του 2018.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, το βραδινό ματς του Ντανίλ Μεντβέντεφ με τον Γιάνικ Σίνερ για το Red Group δεν έχει καμία σημασία, αφού ο πρώτος έχει ήδη προκριθεί και ο δεύτερος έχει μείνει οριστικά εκτός.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα, ο Ζβέρεφ ξέφυγε με 4-0 στο ξεκίνημα και κατέκτησε πανεύκολα το πρώτο σετ, όμως ο Χούρκατς φάνηκε να ξυπνάει στο δεύτερο. Παρότι προσπάθησε να γίνει απειλητικός ο πρωταθλητής του Μαϊάμι, ο Ζβέρεφ σημείωσε το μπρέικ στο 4-4 και σέρβιρε στη συνέχεια με επιτυχία για την πρόκριση.

Μένει τώρα, λοιπόν, να μάθουμε ποιος θα είναι ο αντίπαλος του Μεντβέντεφ και αυτό θα κριθεί στον αυριανό αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Κάσπερ Ρουντ για το Green Group.