Ο Χουμπέρτ Χουρκάτζ είδε… εφιάλτες με τον Σαποβάλοφ να ισοφαρίζει από 2-0 σε 2-2, αλλά κατάφερε τελικά να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Το πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας του Australian Open, κρίθηκε τελικά στα πέντε σετ.

Ο Χουμπέρτ Χουρκάτζ προηγήθηκε με 2-0 του Σαποβάλοφ, είδε τον Καναδό να ισοφαρίζει σε 2-2, ενώ στο πέμπτο σετ ενώ σέρβιρε για τη νίκη, είδε τον αντίπαλό του να έχει προβάδισμα 0-40! Τελικά το σερβίς τον τον κράτησε όρθιο στο game και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (7-6, 6-4, 1-6, 4-6, 6-3) έπειτα από 3 ώρες και 37 λεπτά.

Ο Σαποβάλοφ είχε 72 winners, αλλά και 63 λάθη με αποτέλεσμα να σταματήσει εδώ η πορεία του. Επόμενος αντίπαλος για τον Χουρκάτζ στη φάση των «16» θα είναι ένας εκ των Μεντβέντεφ και Κόρντα.

Στον άλλο αγώνα του ταμπλό για την φάση των «16» θα αναμετρηθούν οι Κατσάνοφ και Νισιόκα. Ο Κατσάνοφ, μετά από ένα τάι μπρέικ θρίλερ στο 4ο σετ, απέκλεισε τον Φράνσις Τιάφο με 3-1 (6-3, 6-4, 3-6, 7-6 (9)) και θα βρει απέναντί του τον Ιάπωνα Νισιόκα, ο οποίος… έκοψε απότομα τη φόρα του ΜακΝτόναλντ (που στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε τον Ναδάλ), κερδίζοντας εύκολα με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-2).