Στα προημιτελικά του τουρνουά της Βαρκελώνης, προκρίθηκε ο Κάρλος Αλκαράθ, νικώντας εύκολα με 2-0 σετ (3-6,3-6) τον Χομέ Μουνάρ, και περιμένει τον νικητή από το ζευγάρι Τσιτσιπάς-Ντιμιτρόφ, για να μάθει τον αντίπαλό του.

Ξεκούραστη νίκη κόντρα στον Χομέ Μουνάρ πήρε ο Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος σε μία ώρα και δώδεκα λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά της Βαρκελώνης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να διατηρούν το σερβίς τους, με τον Αλκαράθ να πετυχαίνει το break στο 6ο game του πρώτου, διευρύνοντας το υπερ του σκορ σε +2 (4-2). Στη συνέχεια, αφμότεροι οι αθλητές κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ισπανό να κατακτά το πρώτο σετ με σκορ 6-3 στα games.

Στην έναρξη του επόμενου σετ, το Νο.11 της παγκόσμιας κατάταξης μπήκε πολύ δυναμικά, κάνοντας άμεσα break στον συμπατριώτη του. Εκεί, ο Μουνάρ προσπάθησε να βγάλει αντίσταση, ωστόσο ο Αλκαράθ είχε πολύ καλά χτυπήματα, στριμώχνοντας τον στα σκοινιά. Τα σερβίς διατηρήθηκαν για τον κάθε τενίστα, μέχρι το 9ο game, όπου ο κάτοχος του Miami Open έκανε νέο break (6-3) τελειώνοντας το παιχνίδι.