Συνέχισε σε ρυθμούς…νίκης ο Στέφανος Τσιτσιπάς που κέρδισε ελεγχόμενα τον Ζερεμί Σαρντί στην πρεμιέρα του στη Βασιλεία!

Την 44η φετινή του νίκη στο τουρ πέτυχε ο ασταμάτητος Στέφανος Τσιτσιπάς που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του και στη Βασιλεία!

Ένας από τους παίκτες της σεζόν στην ATP World Tour δεν βρέθηκε σε ρυθμό…hangover από τον τίτλο στην Στοκχόλμη και με σοβαρότητα και επαγγελματισμό, υπέταξε τον Ζερεμί Σαρντί με 6-2, 7-6(3) και αυτόματα προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Swiss Indoors.

Εκεί, θα τεθεί αντιμέτωπος για πρώτη φορά στο τουρ με τον Πίτερ Γκογιόφτσικ ενώ, θυμίζουμε, πως πιο “βαθιά” στη διοργάνωση, στον ημιτελικό γύρο διασταυρώνεται με τον οικοδεσπότη και καλύτερο τενίστα όλων των εποχών, Ρότζερ Φέντερερ!

Δίχως κανένα σημάδι κούρασης ή αλαζονείας στο παιχνίδι του, ο καλύτερος Έλληνας τενίστας έδειξε από την αρχή του ματς στον έμπειρο Γάλλο ποιος θα είναι το αφεντικό.

Και το έκανε σπάζοντας με το καλημέρα το δυνατό σερβίς του Σαρντί δις με τον Γάλλο να περιορίζει τη ζημιά στο ένα break αλλά ήδη να έχει αποχαιρετήσει το πρώτο σετ.

Ωστόσο, στην indoor σκληρή επιφάνεια, ο 31χρονος τενίστας είναι πάντα ένας υπολογίσιμος αντίπαλος και όντως στο δεύτερο σετ δυσκόλεψε τον Στέφανο τουλάχιστον μέχρι του σημείου του να στείλει το σετ σε tie break.

Εκεί, όμως, η διαφορά ποιότητας και αυτοπεποίθησης που έχουν τη δεδομένη στιγμή οι δύο τενίστες φάνηκε με τον Στέφανο να παίρνει πολύ μεγάλο προβάδισμα με 6-1 πριν κλείσει το ματς στο δικό του σερβίς τρεις πόντους αργότερα.

Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ο Στεφ είναι ο τενίστας που κανένας δεν θέλει να βρει απέναντί του αυτή τη στιγμή όχι μόνο λόγω της δυναμικής του αλλά και λόγω της απίστευτης φόρμας και του “εθισμού” στις νίκες που έχει σε όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Εντελώς αντίθετα, σε σχέση με τον Τσιτσιπά, είναι τα δεδομένα για τον Τζακ Σοκ.

Ο Αμερικανός τενίστας έχει πετύχει, όλες και όλες, μόλις επτά(!) νίκες φέτος στο τουρ και ούτε στη Βασιλεία άλλαξε η τύχη του με τον φιναλίστ της Στοκχόλμης, Έρνεστς Γκούλμπις να τον κερδίζει στα δύο σετ και να είναι υποψήφιος αντίπαλος του Ρότζερ Φέντερερ στα προημιτελικά.

Τετάρτη, 25/10: 1ος γύρος Swiss Indoors

Tsitsipas (Greece) beat Chardy (France) 6-2 7-6(3)
Gulbis (Latvia) beat Sock (USA) 7-5 6-4
Agut (Spain) beat Sousa (Portugal) 6-4 6-3
Lajovic (Serbia) beat Mannarino (France) 6-7(4) 6-1 6-2