Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, πήρε μια εύκολη νίκη με 2-0 σετ (6-2,6-2) κόντρα στον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, στον 2ο γύρο του Erste Bank Open.

Ο 26χρονος Ρώσος και Νο1 του ταμπλό στην Αυστρία, χάνοντας μόλις τέσσερα games από τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Νο94) πήρε τη νίκη με 2-0 σετ (6-2, 6-2) και προκρίθηκε στους “16” καλύτερους του θεσμού.

Ο Μεντβέντεφ, μπήκε στην αναμέτρηση θέλοντας να τελειώσει το συντομότερο δυνατό την υπόθεση πρόκριση και να κρατήσει δυνάμεις ενόψει της δύσκολη συνέχειας στη διοργάνωση.

Σέρβιρε δέκα άσους και εκμεταλλεύτηκε τα 21 αβίαστα λάθη του Γεωργιανού, για να πάρει την άνετη πρόκριση, μετρώντας το απόλυτο στις break point ευκαιρίες που δημιούργησε στο ματς (4/4). Μάλιστα, ο Ρώσος κράτησε ανέπαφο το σερβίς του, μην αφήνοντας τον αντίπαλό του να φτάσει καν σε break point.

Σημειώνεται πως ο Μεντβέντεφ, στον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ντομινίκ Τιμ. Οι δύο τους θα τεθούν αντιμέτωποι την Πέμπτη (27/10), για 6η φορά στο Tour, με τον Αυστριακό να έχει υπέρ του το Η2Η (3-2).