Ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ πήρε μια σπουδαία νίκη εις βάρος του Σάσα Ζβέρεφ και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε προημιτελικά Grand Slam.

Ο 20χρονος Καναδός, Νο.19 στον κόσμο, επικράτησε του 24χρονου Γερμανού (Νο.6) με 6-4, 7-6(6), 3-6, 3-6, 6-4 σε 4 ώρες και 2 λεπτά και έχει τώρα μεγάλο ραντεβού με τον Ματέο Μπερετίνι στην οκτάδα.

Ο Φίλιξ μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία του όταν έχασε το προβάδισμα με 2-0, αλλά και όταν έχασε τρεις ευκαιρίες στο πέμπτο σετ για να προηγηθεί με διπλό μπρέικ. Ο Ζβέρεφ έμεινε σε εκείνο το σημείο όρθιος και, μάλιστα, κατάφερε να πάρει και πίσω το μπρέικ αμέσως μετά (2-2), όμως ο Αλιασίμ τον «έσπασε» ξανά στο 3-3 και βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-4.

Σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη και ο Καναδάς έχει κάθε δικαίωμα να πανηγυρίζει, αφού έχει δύο παίκτες στην οκτάδα του περίφημου βρετανικού σλαμ! Θυμίζουμε ότι λίγο νωρίτερα είχε πάρει την πρόκριση σε βάρος του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ ο Ντένις Σαποβάλοφ.