Η Άσλεϊ Μπάρτι χρειάστηκε μία ώρα αγώνα για να περάσει το εμπόδιο της Μάντισον Κις και να περάσει στον τελικό του Australian Open!

Εκπληκτική η κορυφαία τενίστρια στον κόσμο, πήρε τη νίκη με 6-1, 6-3 και συνεχίζει την πορεία προς τον τρίτο major τίτλο της χωρίς να έχει χάσει σετ! Η αντίπαλός της στον τελικό του Σαββάτου (29/1, 10.30) θα προκύψει από τον αγώνα μεταξύ της Ίγκα Σβιόντεκ και της Ντανιέλ Κόλινς.

Συνολικά στα έξι ματς της στη Μελβούρνη η Μπάρτι έχει περάσει 6 ώρες και 6 λεπτά στο court, ενώ τα περισσότερα γκέιμ που έχει χάσει σε ένα σετ είναι 4 (από την Αμάντα Ανισίμοβα). Σε όλη την πορεία της στη διοργάνωση έχει χάσει μόνο 21 γκέιμ!

Μπροστά στα μάτια των συμπατριωτών της, η 25χρονη τενίστρια δεν άφησε κανένα περιθώριο ούτε στην Κις (Νο.51), φιναλίστ του US Open 2017, και έγινε η πρώτη Αυστραλή μετά το 1980 και τη Γουέντι Τούρνμπουλ που φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης. Έχασε μόλις 10 πόντους στο σερβίς της!

Η συμπαθέστατη Αυστραλή, που είχε εγκαταλείψει το τένις για περίπου 1,5 χρόνο το 2014 και ασχολήθηκε επαγγελματικά με το κρίκετ, έχει απόλυτη επιτυχία σε τελικούς Grand Slam, έχοντας κατακτήσει τους τίτλους στο Roland Garros 2019 και στο Wimbledon 2021.

Είναι, χωρίς αμφιβολία, στα χαρτιά και στο γήπεδο η καλύτερη τενίστρια στον κόσμο και σίγουρα κερδίζει θαυμαστές με το υπέροχο παιχνίδι της, την απίστευτη ποικιλία της που την κάνει να ξεχωρίζει από τις αντιπάλους της στο tour. Όσο για το σερβίς της; Είναι απλά «φονικό»!