Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε το πρώτο σετ στον μεγάλο τελικό του Indian Wells με 6-4.

Δεν ξεκίνησε με το… δεξί στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε το πρώτο σετ του αγώνα από την αντίπαλό της, Σβιάτεκ με 6-4 μετά από σκληρή μάχη μετά από 45 λεπτά αγώνα.

Θυμίζουμε ότι εάν η Σάκκαρη κατακτήσει τον τελικό τότε θα ανέβει στην δεύτερη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ μετά την νίκη της στον ημιτελικό έχει λάβει 5.085 βαθμούς με αποτέλεσμα να προσπερνά τις Κρεϊτσίκοβα και Σαμπαλένκα στη λίστα και βρίσκεται στην 3η θέση.

Εάν το καταφέρει αυτό, τότε θα είναι η καλύτερη θέση στην οποία θα έχει πλασαριστεί ποτέ Έλληνας ή Ελληνίδα τενίστρια στην ιστορία. Μέχρι τώρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε φτάσει στην τρίτη θέση της κατάταξης.