Μετά από μία τρομερή αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο σκορ η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Κατερίνα Σινιάκοβα και αποχαιρέτησε το Roland Garros.

Οι δύο τενίστριες “πάλεψαν” μέχρι τελικής πτώσης στο Court 7, με την Τσέχα μετά από μεγάλη μάχη να καταφέρνει να επικρατήσει με 7-6 (5), 6-7 (8), 6-3 και να κάνει δικό της το εισιτήριο για τον 3ο γύρο.

Ο επικός αγώνας της Σάκκαρη με τη Σινίακοβα για τον 2ο γύρο τα είχε όλα. Η πιο επιθετική Μαρία, είχε απολογισμό 48 winners και 68 αβίαστα λάθη, ενώ η Siniakova έκανε 24 winners και 44 αβίαστα λάθη.

Πιο αναλυτικά, στο 1ο σετ η Μαρία “αυτοκτόνησε”, καθώς έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 5-1. Απώλεσε όμως αυτό το προβάδισμα με double break, με την Τσέχα να κερδίσει τα επόμενα 4 games και να καλύπτει τη διαφορά. Η Σάκκαρη έσβησε break point για να κάνει το 6-5 και είχε set point για το 7-5, όμως η Σινίακοβα της το αρνήθηκε ξανά, στέλνοντας το 1ο σετ σε tie-break.

Εκεί, η 23χρονη Τσέχα ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 5-1. Η Σάκκαρη πάλεψε και μείωσε σε 5-3 και σε 6-5, όμως στο 2ο set point της η Σινίακοβα έκλεισε το σετ, κερδίζοντας το tie-break με 7-5.

Στο tie-break πήγε και το 2ο σετ, στο οποίο η Μαρία ήταν εκείνη που βρισκόταν συνεχώς πίσω. Η πρωταθλήτριά μας χρειάστηκε να επιστρέψει νωρίς από το 0-2, ενώ σέρβιρε 2 φορές για την παραμονή της στο τουρνουά, στο 4-5 και στο 5-6, αντιμετωπίζοντας από ένα match point και στα 2 games!

Κατάφερε να στείλει το σετ σε ένα ακόμα tie-break, που ήταν συναρπαστικότερο από το πρώτο. Εκεί η Τσέχα μπορούσε να τελειώσει το ματς, καθώς προηγήθηκε με 5-2, αλλά η Σάκκαρη αρνήθηκε να παραδοθεί, κερδίζοντας τους 4 επόμενους πόντους. Η Ελληνίδα είχε το πάνω χέρι από εκείνο το σημείο, χρειάστηκε όμως 4 set point μέχρι να πάρει το tie-break, με 10-8, και να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο σετ.

Στο αποφασιστικό σετ οι δυο παίκτριες αντάλλαξαν από ένα break νωρίς για το 1-1 και μετά στηρίχθηκαν στα σερβίς τους. Η Τσέχα έκανε το επόμενο break στο 7ο game για να βρεθεί μπροστά με 4-3 και κράτησε το σερβίς της σε ένα πολύ κρίσιμο game στη συνέχεια για το 5-3. Η Σάκκαρη δεν μπόρεσε να βγει ξανά από τη δύσκολη θέση, με τη Siniakova να έχει 2 match point στο επόμενο game και να κερδίζει τελικά το 2ο με λάθος της Σάκκαρη, κλείνοντας τον αγώνα σε 3 ώρες και 10 λεπτά.