Δούλεψε σκληρά ο Νόβακ Τζόκοβιτς για να κλείσει θέση στον 11ο ημιτελικό του στη Μελβούρνη!

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο έχασε σετ από τον Τέιλορ Φριτζ και πιέστηκε αφάνταστα από τον 26χρονο Αμερικανό (Νο.12), όμως επικράτησε με 7-6(3), 4-6, 6-2, 6-3 σε 3 ώρες και 45 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς τον 25ο Grand Slam τίτλο του. Από τον συγκεκριμένο αντίπαλο, πάντως, δεν έχει ηττηθεί ποτέ (9-0)!

Έχει πλέον 33 διαδοχικές νίκες στη Μελβούρνη και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το σερί του κόντρα στον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Γιάνικ Σίνερ και τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ήταν μια πολύ κλειστή μάχη, ειδικά στο πρώτο σετ, που κράτησε 84 λεπτά και τελικά κρίθηκε στο τάι μπρέικ μετά από δύο χαμένα σετ πόιντ του Φριτζ στο 5-6.

Ο Αμερικανός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το μπρέικ που πέτυχε στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, αφού ο Νόλε αδυνατούσε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του. Είναι χαρακτηριστικό ότι για πρώτη φορά στην καριέρα του είχε 0/15 μπρέικ πόιντ, μέχρι να σημειώσει το πρώτο του μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ του τρίτου σετ και να πάρει τελικά κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Ο Φριτζ, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και έδωσε ό,τι είχε και στο τέταρτο σετ, ακόμα και όταν ο Νόλε πέτυχε άλλο ένα μπρέικ και προηγήθηκε με 4-2. Πήρε το μπρέικ πίσω στο επόμενο γκέιμ (4-3), όμως ο Σέρβος σούπερ σταρ τον έσπασε ξανά και σέρβιρε στη συνέχεια με επιτυχία για τη νίκη.

Έχει φτάσει προκριθεί σε 48 ημιτελικούς Grand Slam και ξέφυγε κατά δύο από τον Ρότζερ Φέντερερ. Αρκετά πιο πίσω είναι ο Ράφα Ναδάλ με 38.

Εκτός των άλλων, ο Νόλε συμπλήρωσε και τις 700 νίκες σε σκληρά courts και είναι ο δεύτερος στην ιστορία που φτάνει σε αυτό το νούμερο μετά τον Φέντερερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το βραδινό πρόγραμμα αρχίζει με καθυστέρηση δύο ωρών (λόγω των μεγάλων σε διάρκεια αγώνων που προηγήθηκαν), κάτι που σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανό το… ξενύχτι για Σίνερ και Ρούμπλεφ…